Haber

ABD Temsilciler Meclisi’nde ‘Salgın Bitti’ yasa tasarısı kabul edildi

YENİ ABD Temsilciler Meclisi’nde, Kovid-19 salgını nedeniyle ilan edilen “ulusal olağanüstü hal”in bir an önce sona erdirilmesini öngören “Out of Salgın” başlıklı yasa tasarısı kabul edildi.

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’ndeki milletvekilleri, Donald Trump’ın lider olduğu 2020’de Kovid-19 salgını nedeniyle ilan edilen “halk sağlığı acil durumu”nu derhal sona erdirecek yasa tasarısını oyladı.

“Salgın Bitti” başlıklı yasa tasarısı 210 “hayır” oyuna karşılık 220 “evet” oyu ile kabul edildi.

Salgınla birlikte gelen aşı ve maske zorunluluğu gibi bir dizi halk sağlığı düzenlemesine karşı çıkan Cumhuriyetçiler, ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen yıl “Kovid-19 salgını bitti” dediğini söylemişti. İfadesine atıfta bulunarak, konuşma konusuna ilişkin yasa tasarısını gündeme getirdi.

Beyaz Saray İdare ve Bütçe Ofisi dün yaptığı açıklamada, Kovid-19 nedeniyle “ulusal acil durum” ve “halk sağlığı acil durumu”nun “sağlık sistemlerindeki kafa karışıklığını ve belirsizliği önlemek için” 11 Mayıs’ta kaldırılacağını duyurdu.

Söz konusu tasarının Demokratların çoğunlukta olduğu Senato’dan geçmesi beklenmiyor. Ancak Senato’dan geçerse Biden tasarıyı veto edeceğini açıkladı.

cicekdagiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu