Ekonomi

Altın fiyatları OVP sonrası düştü

Altının ons fiyatı, artan tahvil getirileri ve doların diğer para birimleri karşısında değer kazanmaya devam etmesiyle üst üste 4. gününde de düşüş eğilimini sürdürdü.

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1918 dolar civarındadır. Yurt içi piyasada Orta Vadeli Plan (OVP) sonrasında Türk lirasının değer kazanmasıyla birlikte altın fiyatları da düşmeye başladı. Altının gram fiyatı 1655 lira, çeyrek altın ise 2 bin 713 liradan satılıyor.

DOLAR YATAY YOLCULUĞUNA DEVAM EDİYOR

İstanbul’da serbest piyasada dolar güne 26 bin 8180 liradan, euro ise 28 bin 8 bin liradan başladı.

Serbest piyasada 26.8160 liradan alınan dolar 26.8180 liradan satılıyor. 28.7980 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 28.8000 lira olarak belirlendi.

Dün doların satış fiyatı 26.8200 lira, euronun satış fiyatı ise 28.7310 lira oldu.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yılın geri kalanında faiz artırmayacağı yönündeki tahminler bir süredir hakim olurken, hizmetler sektörüne ilişkin açıklanan verilerin gelmesiyle Bankanın para politikasını sıkılaştırmaya devam edebileceği yönündeki iddialar güçlendi. dün beklenenden daha iyi durumdaydı.

Analistler, Fed’in Eylül ayı toplantısında politika faizinde değişiklik yapmayacağının kesin olarak değerlendirildiğini ancak Kasım ayı toplantısında faiz artırımı olasılığının 25 baz puana kadar yüzde 44’e yükseldiğini belirtti.

Öte yandan Fed, ülkedeki ekonomik aktivitenin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunu yayınladı. Raporda, ekonomik büyümenin temmuz ve ağustos aylarında “ılımlı” olduğu ve istihdam artışının ülke genelinde yavaşladığı belirtildi.

Mayıs ayı sonunda açıklanan Bej Kitap raporunda ekonomik aktivitenin “çok az” değiştiği, geleceğe yönelik büyüme beklentilerinin ise bir miktar kötüleştiği belirtildi. Dün açıklanan raporda, tüketici harcamalarından konut harcamalarına kadar her alanda ekonomik aktivitenin beklenenden güçlü gerçekleştiği ve büyümenin olumlu olduğu belirtildi.

Analistler, ABD’de 2 yıllık hazine bonosu getirisinin yüzde 5 seviyesinin üzerinde seyrettiğini, artan hazine getirilerinin riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini söyledi.

Tahvil getirilerindeki artışların beklentilerin üzerinde gelen ekonomik verilerle örtüştüğünü kaydeden analistler, hizmetler sektörüne ilişkin güçlü bilgilerin de faiz artırımlarının devamı ihtimaline ilişkin endişeleri artırdığını kaydetti.

Fed yetkililerinin gelecek dönem politikasına ilişkin yönlendirmeleri yatırımcıların odağındayken, dün Boston Fed Lideri Susan Collins, politika yapıcıların sonraki adımlara karar vermek için ekonomik bilgileri değerlendirirken sabırlı olmaları gerektiğini söyledi.

ABD’de dün açıklanan verilere göre, Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ağustos ayında 54,5 ile piyasa beklentilerinin üzerinde seyrederken, üst üste 8’inci ayda da hizmet sektöründe büyümeye işaret etti.

Ülkede konut kredisi başvuruları ise faiz oranlarındaki düşüşe rağmen geçen hafta Aralık 1996’dan bu yana kaydedilen en düşük seviyeye geriledi.

Söz konusu gelişmelerin ardından dün yüzde 0,1 artışla 104,9 seviyesinde günü tamamlayan ve 2023 Mart ayından bu yana en yüksek günlük kapanışını gerçekleştiren dolar endeksi şu anda yatay bir seyir izliyor.

haber-kadikoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu