Teknoloji

Android 15, çevrimdışı cihaz takibi özelliği ile gelecek

Google I/O 2024’ün gerçekleştirileceği tarih 14 Mayıs 2024 olarak belirlendi ve bu yıl Android 15 ile gelen tüm yeni özellikler de bu etkinlik sırasında sergilenecek.

Geçtiğimiz yıldan beri bahsedilen, kayıp cihazları çevrimdışı olsalar bile bulabilme yeteneği de bu sergilenecek özelliklerin arasında yer alabilir gibi gözüküyor. Android Police, Android’de bazı kod araştırmaları yaptı ve özelliğin, ilk aşamada muhtemelen Google Pixel 9 ve Android 15 yüklü Google Pixel 8 için sunulacağını söylüyor.

Ancak çevrimdışı cihaz takibi özelliği, donanım düzeyinde bazı ekler gerektirdiği için her cihazda kullanılamayacak. Google Pixel 7 veya Google Pixel Fold gibi telefonlar bu özelliği edinemeyecek gibi görünüyor.

iPhone 11 ve sonraki iPhone sürümlerinde olduğu gibi bu özellik, telefonun geri kalanı kapalıyken bile Bluetooth işaret sinyalini aktif tutarak çalışacak. Bu işaretler daha sonra, cihaz takibini destekleyen diğer cihazlar tarafından, geçerken yakalanıp, sahibine bildirilebilecek.

Ancak bu konuda ufak bir detay da bulunuyor. Google’ın Cihazımı Bul ağının çevrimdışı cihazları ve üçüncü taraf izleyicileri içerecek şekilde genişletilmesi, geçtiğimiz Mayıs ayındaki Google IO 2023’te duyurulmasına rağmen henüz gerçekleşmedi. Şu anda Android ve Wear OS cihazları, açık ve internete bağlı oldukları sürece Cihazımı Bul ağını kullanarak bulunabiliyor. Görünüşe göre planlanan güncelleme, çevrimdışı cihazlar ve üçüncü taraf izleyiciler için destek ekleyecek ve birisi sizin bilginiz olmadan konumunuzu takip etmek için bir izleyici kullanıyorsa sizi uyarabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu