Sağlık

Bilim Adamları Açıklıyor: Doğum Yapmak İçin En Güvenli Yaş Aralığı Nedir?

Anne adayları, çocuk sahibi olmak için en sadık ve doğru yaş aralığının ne olduğu konusunda her zaman kafa karıştırmaktadır. Ancak Macaristan’daki Semmelweis Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma bu sorunun asıl cevabını verdi. Detaylar içerikte!

Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, günlük hayatın zorlukları, ekonomik koşullar, çocuk yetiştirmenin getirdiği sorumluluklar veya sağlık koşulları nedeniyle ebeveynliği ileri yaşlara itebilmektedir.

Yaş ilerledikçe bu çiftlerin ortasında doğum için en sadık yaş aralığının ne olduğu merak ediliyor insan. Bu sorunun cevabını Macaristan’daki Semmelweis Üniversitesi’nde araştırma yapan bilim insanları veriyor.

Araştırmalarının sonuçlarını “BJOG” adlı bilim dergisinde yayınlayan bilim insanları, kadınların çocuk sahibi olabilmesi için en güvenilir yaş aralığının ne olduğunu ortaya koydu.

Bilim adamları, 1980 ile 2009 ortası arasında doğum yapan 31.128 kadından alınan verileri ve bebeklerde anne yaşı ile genetik olmayan doğum anomalileri arasındaki ilgiyi analiz ettiler.

Yapılan araştırmalar sonucunda doğum anomalilerinin en az görüldüğü 10 yaş aralığının 23-32 yaş aralığı olduğu ve bu aralığın gebelik için ideal yaş aralığı olduğu belirlendi.

Çalışma, anne yaşı arttıkça bebeklerde Down sendromu, kalp hastalığı ve dudak damak yarığı gibi sağlık sorunlarının gelişme olasılığının arttığını buldu.

Yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre genç yaşta doğum yapan annelerin bebeklerinde dudak damak yarığı riski yüzde 9 olarak belirlenirken, 32 yaş üstü gebeliklerde bu riskin yüzde 45 olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili daha önce yapılan bilimsel araştırmalar da genetik bozukluklara ve anne yaşına olan ilgiyi doğrulamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu