İş

“Blockchain ve kripto varlık tarafında bölgemizin en büyük organizasyonunu kurduk”

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri Genel Müdürü ve Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Murat Davet Süzer, kripto varlıklar ve blockchain alanında çok yoğun çalıştıklarını söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknolojiler programına konuk olan Süzer, “Bölgemizin en büyük tecrübeli organizasyonunu kurduğumuzu tahmin ediyoruz ve bunun için de uzun süredir çalışıyoruz. Blockchain ve kripto varlık alanında yapmayı hedeflediğimiz iki bahis var. Üzerinde çalıştığımız asıl konu ‘Geleceğin bankacılığını Blockchain denen teknolojiyi kullanarak nasıl yapabiliriz?’ ders. İkinci konu ise işin günümüzde en çok kullanılan ‘kripto alayım, satayım veya tutayım’ tarafı. Bir yatırım aracı olan kriptoyu müşterilerimize nasıl güvenli bir şekilde sunabileceğimiz konusunda çalışıyoruz. Bizim burada yapmaya çalıştığımız, ‘Banka gözüyle güvenli ticareti nasıl oluştururuz’ üzerine çalışıyoruz, regülasyonları yakından takip ediyoruz” dedi.

‘E-ticarette kart kayıtlı olsa bile işlemlerin yüzde 25’i reddediliyor’

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri olarak e-ticaret yapacak işletmeleri pekiştirecek çalışmalar geliştirdiklerinin bilgisini veren Süzer, e-ticarette işlemlerin yüzde 25’inin kart kaydı yapılsa bile reddedildiğini söyledi. Süzer şöyle devam etti: “E-ticarette bir iş yerine girdiniz ve kartınızı kaydettiniz. Aldığınız ürünleri sepete atıyorsunuz ve kartınız kayıt ediliyor. Ödeme düğmesine basıyorsunuz. Bu butona bastıktan sonra ödemelerin gerçekleşmesi beklenir. Ancak şu anda her 100 TL’nin 25 TL’si ödenmiyor, 75 TL’si ödeniyor. 25 TL reddedildi, ödeme yapılmadı. Bundan dolayı iş yeri burada da kaybediyor ve müşteri ya başka bir kart deniyor ya da alışverişten vazgeçiyor. Bu 25 TL’lik kayıp iş yeri için değerli bir kayıp olurken, müşteri için de tecrübe sorunu yaşanıyor. Bu sorunu çözmek için bir e-ticaret modülü geliştirdik. Bugün Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformları zaten kullanıyor. Bunu yılın ikincisi olan Türkiye’deki tüm işletmelere açacak bir altyapı üzerinde çalışıyoruz. Dolayısıyla bundan sonraki yüzde 25’lik kaybı önleyecek bir e-ticaret altyapısı, işyerleri başta olmak üzere müşterilerimizin hizmetinde olacak.”

‘Dijital slip ile POS’tan çıkan kağıtlar ortadan kalkacak’

POS makinelerinden çıkan kağıdı ortadan kaldırmayı amaçlayan dijital fiş uygulamasına değinen Süzer, dijital fişin çok öncü bir uygulama olduğunun altını çizerek, “POS makinelerinden çıkan kağıtlara neden ihtiyaç duyarız? Günümüz teknolojisi ile artık o kağıdın oradan çıkmasına gerek yok. Tüm bu bilgiler aslında dijital altyapımızda saklanmaktadır. 750 TL’ye neden olan düzenlemelerle altında Temassız işlemlerde müşterilerimiz artık BonusFlaş’a giriyor ve ‘Ben o fişin çıkmasını istemiyorum’ diyor. Daha şimdiden yüzbinlerce müşteri onu seçti. Müşteri bu seçimi yaptığı anda POS’tan o fiş çıkmıyor. Bir senede Türkiye’de 15-20 milyar adetin ortasında o gazete POS’tan çıkıyor. Amacımız bunu ortadan kaldırmak” dedi.

“Kart plastiği ve POS, ortadan kaldırmamız gereken fiziksel varlıklardır”

Türkiye’de 350 milyondan fazla plastik kart ve 8 milyondan fazla POS cihazı olduğunu belirten Süzer, “Bir POS’u yaklaşık 150 dolara alabiliyoruz. Dolayısıyla bu 8 milyon POS’un aynı zamanda hem Türkiye’ye hem de Türk bankacılık sistemine dolar bazında maliyeti var. Aynı şey kartlar için de geçerli. Bunlar, vesilesiyle ortadan kaldırmamız gereken fiziksel varlıklardır. Peki, ‘Nasıl ortadan kaldırırız?’ Hem pos cihazını hem de kart plastiğini ortadan kaldırmanın yolu cep telefonunun kendisinden geçmektedir. Bu altyapılar aslında var. Yatırımlar yapılır. Bu yatırımlar 10 yıl sonrasının yatırımlarıdır. 2015 yılından beri bu yatırımları yapıyoruz. Dolayısıyla 10 yılı tamamlamamıza da bir şey kalmıyor. Mobil POS uygulamasını bugün cep telefonunuza yüklerseniz tüm süreçlerinizde banka ve kredi kartı ile ödeme alabilirsiniz. Yeniden taşınabilir ödemeler için kart plastiğine ihtiyacınız yok. Bugün Türkiye’de müşterilerin fiziksel olarak kredi kartı taşımasına veya işletmelerin POS cihazı taşımasına çok az ihtiyaç duyulmaktadır. Bundan sonra alışkanlık. Müşterilerin yüzde 1’i artık kullanmıyor. Bu rakamın hızla değiştiğini hep göreceğiz” dedi.

‘Kredi kartı cirosunda son 1 yılda yüzde 138 artış oldu’

Geçen yıl hanelerin yaptığı her 100 TL’lik alışverişin 42 TL’sinin 2022’nin ilk 2 ayıyla bu yılın ilk 2 ayıyla karşılaştırdığımızda kredi kartı cirosunda yüzde 138, yüzde 137,6 artış var. banka kartı cirosunun yüzdesi. bahsi geçen. Cironun sektörel dağılımına bakıldığında en yüksek artış yüzde 163 ile inşaat işlerinde oldu. Bunu yüzde 139 ile mobilya ve elektronik, yüzde 138 ile e-ticaret, yüzde 128 ile giyim ve marketler, yüzde 114 ile seyahat ve gıda izledi. 2023 yılının ilk 2 ayının prestijiyle birlikte e-ticaretin toplam alışveriş içindeki payının yüzde 27,5 düzeyine ulaştığına dikkat çeken Süzer, alışverişlerinin daha çok taksitli yapıldığını belirtti. Süzer, son 1 yılda taksitli alımların yüzde 153, peşin alımların ise yüzde 119 büyüdüğünü sözlerine ekledi.

celtikciajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu