Haber

Boğaziçi’nde bir ders iptali daha: ‘Yukarıdan gerekçesiz kararlar’

Birçok fakültenin ortak dersi olan “Calculus 2” dersini beş yıldır yaz okulunda okutan Sefa Ziya Arslan’a Boğaziçi Üniversitesi kayyum yönetimi sebepsiz yere aynı dersi açmasını engelledi.

Evrensel’e konuşan Arslan, “Yukarıdan gelen, hiçbir gerekçesi olmayan, demokratik teamülleri hiçe sayan bu tür kararlar hem üniversite fikrine hem de ruhuna taban tabana zıttır. Demokratik üniversitelerde yönetimler bu tür ‘haksız ders iptali’ kararları alamazlar. Bir ders ancak çok objektif ve makul bir gerekçe varsa ilgili bölümle görüşülerek iptal edilebilir.

5 yıldır dersi sorunsuz bir şekilde verdiğini hatırlatan Arslan, “Ben bu dersi 5 yıldır sorunsuz olarak veriyorum ve daha önce de birçok iyi üniversiteye verdim. Bu durumda, bu kursu iptal etmek için makul bir gerekçe yoktur.”

‘YÖNETİM ÖĞRENCİYİ DÜŞÜNMÜYOR’

Arslan, bu durumun öğrencilerde yaratacağı mağduriyeti şöyle anlattı: “Toplu bir dersi bu kadar akıl almaz bir şekilde iptal etmek, her şeyden önce derse ihtiyacı olan ve ders almak isteyen öğrencileri cezalandırmak demektir. Birçok öğrenci dönemde geçemedikleri dersi yaz döneminde alarak yıl kaybının önüne geçmeye çalışmaktadır. Bir yönetim hiç öğrencisini düşünür mü? Kendi öğrencilerini ‘makul’ bulmadığı dersleri engelleyerek cezalandırmak sadece akademik hayatı kısırlaştırmak değil, kamuoyunu da israf etmektir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu