Ekonomi

Cadence çip tasarımını hızlandırmak için yeni süper bilgisayarlarını tanıttı

Cadence Design Systems (NASDAQ:CDNS), bilgi işlem çiplerinin ve yazılımlarının geliştirilmesini hızlandırmayı amaçlayan Palladium Z3 ve Protium X3 adlı iki gelişmiş süper bilgisayarı tanıttı. Çarşamba günü tanıtılan bu sistemler, daha büyük ve daha karmaşık çipleri taklit etmek için tasarlandı ve şirketlerin fiziksel çipler üretilmeden önce bile yazılım geliştirmeye başlamasını sağlıyor.

Yeni Cadence süper bilgisayarları, önceki modellere kıyasla daha yüksek kapasiteye sahip çiplerin emülasyonuna olanak tanıyan özel bir bilgi işlem çipi ile donatılmıştır. Bu teknoloji, milyarlarca transistörden oluşan karmaşık çipleri tasarlamak için Cadence’in yazılımına güvenen Nvidia (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)) ve Apple (NASDAQ:AAPL) gibi şirketler için çok önemlidir. Bu tür çiplerin tasarım süreci geleneksel olarak bir yıldan fazla sürüyor, ancak emülasyon sayesinde şirketler artık yazılım kodlamasına çok daha erken başlayabiliyor.

Donanıma verdiği önem kadar yazılım tekliflerine de önem veren Nvidia, yeni Cadence sistemlerini test etmeye başladı bile. Bu sistemler, daha önceki nesillerle işlenebilen çiplerin iki katı büyüklüğünde çipleri taklit etme kapasitesine sahip. Nvidia kısa süre önce yeni duyurduğu Blackwell çiplerini tasarlamak için Cadence’in önceki sistemlerini kullandı.

Nvidia’nın İcra Kurulu Başkanı Jensen Huang, Santa Clara’da düzenlenen bir etkinlikte şirketin Cadence’in emülasyon sistemlerine olan güvenini dile getirerek Palladium sisteminin kendisi için bir buzdolabından bile daha kritik olduğunu belirtti ve profesyonel hayatındaki en önemli araç olduğunu vurguladı. Nvidia, Palladium sistemlerinin en büyük kurulumuna sahiptir.

Cadence CEO’su Anirudh Devgan, bu araçların elektronik tasarımı için vazgeçilmez olduğunu vurgulayarak, kamuoyunun bunların öneminin farkında olmayabileceğine işaret etti. Palladium emülasyon sistemlerinin kalbi, Cadence tarafından tasarlanan ve Nvidia’nın bazı yapay zeka çipleri kadar karmaşık olan özel bir çiptir. Devgan ayrıca Cadence’in kendi emülasyon sistemlerini tasarlamaya çalışan rakipleri karşısında on yıllık bir liderliğe sahip olduğunu belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu