Haber

Cihan Paçacı: Kemal Bey ısrar ederse İYİ Parti kendi adayını çıkarabilir

Altı Masa’nın adaylık sürecinin yol haritasının masaya yatırılacağı bugünkü toplantı öncesinde İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı’dan CHP Genel Başkanı KEmal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ilişkin net bir itiraz geldi. Habertürk’ten Nagehan Yalçı’ya konuşan Paçacı, partilerindeki eğilimin Ekrem İmamoğlu’ndan yana olduğunu, Kılıçdaroğlu’nun aday olması halinde çoklu aday formülüne dönebileceklerini belirtti.

Alçı’nın yazısından bir bölüm şöyle:

Aday tartışmalarını sorarak başladım ama Paçacı önce genel bir değerlendirme yapmak istedi.

dedi ki:

“Nagehan Hanım başından beri ‘kazanacak aday’ diyoruz. Zaten bu tanımda herkes hemfikir olacak. Öncelikle Tayyip Bey kaybedecek diye düşünüyorum.”

Cihan Bey’e, “Tayyip Bey kaybedecekse, aday olan kazanacak, adayın kazanması vurgusu anlamını yitirmiyor mu?” Diye sordum.

“Bu iyi bir soru ama burada nüanslar var,” diye devam etti.

“Şöyle bir şey var ki, sokakta Kemal Bey’e ‘dürüst değil mi’ diye bir itiraz görüyoruz. Biz soruyoruz, ‘dürüst’ diyorlar. “Eyalet deneyimi yok mu?” var diyoruz. ‘Peki öyleyse?’ ‘Ama olmayacak…’ Biz ALÂ Parti olarak sokaktaki bu itirazı görmezden gelemeyiz Nagehan Hanım, şu itiraz var.”

NOT: Paçacı burada toplumdaki mezhepsel önyargılara üzülerek işaret ediyor ama ben Nagehan Alçı olarak bu önyargılarla mücadele etmemiz gerektiğine inanıyorum. 2023 yılında Türkiye bu tür önyargılara teslim olacak bir ülke olmamalıdır.

“Kemal Bey son derece kararlı ve partisi kararlı bir şekilde arkasında duruyor. Kılıçdaroğlu ile ilgili sahada olumsuz bir tablo olduğunu söylediniz. O zaman ne olacak? Kemal Bey’in adaylık talebi gündeme gelince Akşener Bey ve İYİ Parti ne yapacak? masa?” Cihan Bey’e sorduğumda,

“Böyle bir şey olursa İYİ Parti bu konudaki itirazını kayda geçirmiş olur. Ondan sonra iki ihtimal var. Ya Kemal Bey bu itiraza karşı yeni bir aday önerir ya da ısrar eder.”

“Sence hangisi daha olası?”

“Sonuncusu gibi görünüyor.”

“Sonra ne olur?”

“6’lılar Tablosu beyanname verip birden fazla aday çıkarsa, İYİ Parti de kendi adayını çıkarabilir. 2. tura destek olun.”

“Böyle bir senaryo olur mu? İYİ Parti kimi aday gösterecek? Ekrem İmamoğlu’nu?”

“Bakın partide genel hava Ekrem Bey’den yana. Ama İYİ Parti kendi adayını çıkaracaksa CHP’den asla aday olmaz. Böyle bir şey de doğru değil. Liderlerinin göstermesi şartıyla bu belediye başkanlarına sıcak davranacağının başında “Ekrem Bey böyle bir şeye sıcak bakmaz. Böyle bir durumda İYİ Parti adından söz ettirecektir.”

“Meral Hanım bu davada kendisi mi aday olacak?”

“Hayır, Meral Hanım en başından beri kendinden çok net bir şekilde feragat etmiş, hedefini koymuş.”

“Akşener Bey ısrarla 2018’de hata yapmayacağını ve ortak adayda ısrar edeceğini söylüyor ama Cihan Bey” deyince…

“Elbette ana arzumuz ortak bir aday, ben size tüm seçenekleri sıralıyorum, öyle bir şey olur demiyorum Nagehan Hanım. Dedim ya partideki genel gidişat Sayın Bey’e yakın.” . İmamoğlu, ancak Sayın Kılıçdaroğlu’nun teklif etmesi şartıyla”

Sayın Paçacı, bu durumda bugünkü toplantıda neler konuşulacak? İsim anılacak mı? Peki partideki genel hava buysa Sayın Kılıçdaroğlu’nun adı gündeme gelse Sayın Akşener adaylığını onaylar mı?

“Hanım. Nagehan, partinin yetkili kurulları şu anda Kemal Bey’i tasvip edecek bir noktada değil ama bu ileride böyle devam edeceği anlamına gelmiyor. Meral Hanım konuyu yetkili kurullara taşıyacak ve nihai karar orada verilecek.”

“İYİ Parti’de Mansur Yavaş’ın adaylığının daha çok tutulduğu iddiasını dile getirenler de var. Siz bu iddiaya ne dersiniz?”

“Partimizde hava en başından beri aynıydı. Mansur Bey’in tercihi hiç bu kadar baskın olmamıştı. Ancak bugünkü toplantıda Başkan masaya herhangi bir isim getirmeyecek, adaylık sürecini prensip olarak ele alacak ama diğer liderler isimlerden söz eder mi bilmiyorum…”

TAM MAKALE

haberpursaklar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu