Haber

Dikkat: Findeks notunuz araç kiralamanıza engel olabilir.

Araç kiralama süreçlerinde kriter olarak kullanılan Findeks Kredi Notu, sürücülerin finansal istikrarından söz etmektedir. Puanı 1400 ve üzeri olan sürücülerin araç kiralama istekleri olumlu karşılanırken aksi halde araç tesliminde sorunlar yaşanabilmektedir. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Seyahat Sitesi Enuygun.com, araç kiralamayı düşünen bireylerin rezervasyon yapmadan önce Findeks notlarını öğrenmelerini tavsiye ediyor. Bu sayede aracın teslimi sırasında oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçilebilir.

Özellikle tatil döneminde konforlu ulaşımın olmazsa olmazlarından biri olarak araç kiralama hizmeti tercih edilmektedir. Ulaşım maliyetlerinin artması, özellikle kalabalık seyahatlerde araç kiralamayı çok daha uygun hale getirirken, yeniden maliyetler nedeniyle araç almayı erteleyenler de araç kiralama seçeneğini değerlendiriyor. Kişiler araç sahibi olsalar bile uçuşlarının ardından havalimanından araç kiralayarak seyahatlerine devam etmeyi tercih edebiliyorlar.

Araç kiralama şirketleri ise artık artan talep karşısında sürücülerin ne kadar güvenilir olduğuna daha fazla dikkat ediyor ve Findeks Kredi Notunu referans alarak değerlendiriyor. Kredi Kayıt Bürosu’nun 2015 yılında hayata geçirdiği özel müşteri risk değerlendirme sistemi sonucunda oluşturulan Findeks Kredi Notu, araç kiralama süreçlerinde de değerli bir kriter olarak kullanılmaktadır. Bireysel kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borçları gibi finansal istikrara ilişkin bilgiler, ödeme sistemi ve kullanım detaylarına dayalı olarak takip sistemi aracılığıyla 1 ile 1900 arasında bir Findeks Kredi Notu elde edilmektedir. Araç kiralama işlemlerinde bu notun yüksekliği sürücünün sağlam olduğunu gösterir.

                                                                                                                  

Findeks notunuz ne olmalı?

Ülkemizde araç kiralamada Findeks Puanının genel olarak 1400 seviyesinde olması talep edilmektedir. Ancak araç kiralama firmaları farklı uygulamalara gidebilir; bazı firmalar kredi notu daha yüksek olan tüketicilerin kiralama işlemlerini onaylamaktadır. İstenilen Findeks Derecesi de kiralanacak aracın modeline, segmentine ve fiyatlarına göre değişiklik gösterebilir.

 

Findeks notunuzu mutlaka öğrenin

Sürücülerin rezervasyon yapmadan önce mutlaka Findeks notlarını öğrenmesi gerektiğini belirten, Zafer Sağlam, Enuygun.com Araç Kiralama İş Geliştirme MüdürüBu sayede olası aksiliklerin önüne geçebileceklerini ifade etti. Dayanıklı “Büyük ve sağlam firmalar, araç yatırımlarını korumak ve hizmetlerini sorunsuz bir şekilde sürdürmek için kiralamalardaki riski en aza indirmek amacıyla Findeks Derecelendirmesinden yararlanmaktadır. Şoförler, özellikle yoğun devirlerde rezervasyon ve ödemelerini yaptıktan sonra araçlarını almaya gidiyorlar. Bu arada puanlarına da bakılır ve notu düşükse araç kendilerine teslim edilmeyebilir. Bu nedenle araç kiralamak isteyen sürücülerin kredi notlarını bilerek başvuru yapmalarını öneririz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

dogubayazitajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu