Haber

Dışişleri: AB’nin, ‘KKTC’ açıklamasını tümüyle reddediyoruz

DIŞİŞLERİ Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olması hakkında AB Dış Münasebetler Servisi tarafından yapılan açıklamanın tümüyle reddedildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, AB’nin, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üyeliğine ilişkin yaptığı açıklamanın reddedildiği belirtildi. Açıklamada, “KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olması hakkında bugün AB Dış İlişkiler Servisi tarafından yapılan açıklamayı tümüyle reddediyoruz. Kıbrıs Adası’ndaki iki devletten biri olan KKTC’nin gözlemci üyeliğine ilişkin karar, 11 Kasım 2022 günü Semerkant’ta yapılan, Sayın Cumhurbaşkanımızın da katıldıkları Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’nde oybirliği ile alınmıştır. Zirve Bildirisinde de ifade edildiği üzere, Kıbrıs Türkleri Türk dünyasının ayrılmaz bir parçasıdır, Türk Devletleri ile her alanda ilişki kurup geliştirmesi en doğal hakkıdır” denildi.

‘ULUSLARARASI TOPLUMUN ARTIK KKTC’Yİ TANIMASI GEREKİR’

Birliğin iki yüzlülüğünü bir kere daha açıkça ortaya konduğu kaydedilerek, “AB’nin, BM Genel Sekreteri’nin daveti hilafına Kıbrıs Türk halkının memleketler arası toplumun saygın bir üyesi olmasını engellemeye çalışması yeterli niyetle bağdaşmadığı üzere, GKRY’nin ve Yunanistan’ın kısır siyasetlerinin esiri haline gelmiş olan Birliğin iki yüzlülüğünü bir sefer daha açıkça ortaya koymaktadır. Kıbrıs Adası’nda adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm ancak Kıbrıs Türk halkının 1963’ten beri gasp edilen müktesep hükümran eşitliğinin ve eşit memleketler arası statüsünün tescil edilmesiyle başlayacak bir sürecin akabinde sağlanabilir. Bunun için memleketler arası toplumun artık Kıbrıs Rum tarafını Ada’nın tek sahibi olarak gören tavrından vazgeçmesi ve KKTC’ni tanıması gerekir. Türkiye her hal ve karda, KKTC’nin yanında durmaya ve tüm memleketler arası platformlarda Kıbrıs Türkünün sesi olmaya devam edecektir” sözlerine yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu