Haber

Düzenlenen panelde yaşlı refahı tartışıldı

Nilüfer Belediye Meclisi ve Nilüfer Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen ‘Yaşlı Refahı ve Katılımı’ panelinde yaşlılar bölümünün refah düzeyi ve yaşam kuralları masaya yatırıldı. Panele katılan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde yaşlılar için yaptıkları çalışmaları anlattı.

Nilüfer İl Yönetim Kurulu, Nilüfer Belediyesi’nin katkılarıyla ‘Yaşlı Refahı ve Katılımı’ konulu bir panel düzenledi. Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde düzenlenen etkinliğe Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet ve Nilüfer İl Yönetim Kurulu Başkanı Neslihan Binbaş da katıldı. Etkinliğin açılışında konuşan Önder Turgay Fazilet, yaşlılık döneminin insan hayatındaki en değerli dönem olduğunu vurguladı. Önder Turgay Fazilet, Türkiye’de yaşlıların ekonomik nedenlerle geri çekildiğine işaret ederek, “Bakın Avrupa ülkelerinde yaşlı turizmi yaygın. İnsanlar emekli olduktan ve günlük sorumluluklarından kurtulduktan sonra dünya turuna çıkarlar. Ülkemizde elbette emekli maaşı ile böyle bir şey mümkün değil. Nüfusumuz yaşlanıyor ve nüfusun büyük bir kısmı şehirlerde yaşıyor. Bu durumda insanların büyük bir kısmının yaşlılığını şehirlerde geçireceğini öngörüyorsak, şehirlerde yaşlılara yönelik politikaların buna göre düzenlenmesi gerekiyor” dedi.

Önder Fazilet, yaşlıların yaşam kalitelerinin yükseltilmesi gerektiğine işaret ederek, “Bu konuda yerel yönetimlere büyük görev düşüyor. Nilüfer ilçesinde nüfusun yüzde 7,7’si 65 yaş ve üzerinde. TÜİK verilerine göre Nilüfer’de yaşa bağlı bağımlılık oranı Türkiye ve Bursa ortalamasının altında. Sosyal belediyecilik anlayışımız doğrultusunda toplumun tüm dezavantajlı gruplarının yanı sıra yaşlılarımız için de sosyal refahı destekleyici faaliyetler yürütüyoruz. Bu konuda tüm Türkiye’ye örnek teşkil eden bir model uygulamamız var. Yaşlılığı hayatın her şeyin bittiği son durağı olarak görmek yerine olabildiğince verimli, verimli, sosyal ve keyifli harcamayı esas alan Olgun Gençlik Merkezi modeli. Şu anda 2 merkezimiz var ve 55 yaş üstü vatandaşlarımız bir merkeze gelip hobi faaliyetleri yapıyorlar. Birlikte sanatsal işler yapıyorlar, el emeği işler yapıyorlar ve üretiyorlar. Kısacası hem keyifli bir akran etkileşimi içinde sosyalleşirler hem de verimli ve tatmin edici bir olgunluk dönemi yaşarlar. İki huzurevimiz var ve bu mekanlarda kalan vatandaşlarımıza keyifli akran etkileşiminden memnun kalacakları bir yaşam alanı oluşturmaya çalışıyoruz. Özetle yaşlılarımız için gerçekten keyifli olacakları yaşam alanları yaratmaya çalışıyoruz. Bir de Alzheimer Hastası Misafirhanemiz var. Orada da aktivite odaları, fizik tedavi ve eğitim salonları ile konusunda uzman bir ekiple hizmet veriyoruz. Uzman ekiplerimizle evde bakım hizmeti veriyoruz. Ekiplerimiz periyodik olarak bu yaşlıları evlerinde ziyaret ederek barınma ve bireysel bakım hizmeti vermektedir. Bu durumdaki yaşlılarımıza da günde iki öğün sıcak yemek veriyoruz. Sonuç olarak yaşlı dostu bir şehir yaratmaya çalışıyoruz. Açık hava spor aletleri ile donatılmış yeşil alanlarımız, parklarımız ve yürüyüş yollarımız her kesimden insanın spor-egzersiz ve sosyalleşme ihtiyacına cevap vermektedir.”

Başkan Fazilet, Nilüfer Kent Yönetim Kurulu Emekli Grubu’nun çalışmalarına da dikkat çekerek, panelde ortaya çıkacak fikirlerin yaşlı kesime verilecek hizmetlere ışık tutacağını söyledi.

Panelde söz alan Nilüfer İl Yönetim Kurulu Emekli Meclisi Başkanı Yeşim Erkmenuğur da Emekli Meclisi’nin çalışmaları hakkında bilgi vererek etkinliğin amacına değindi.

Nilüfer Kent Yönetim Kurulu Yürütme Konseyi Üyesi Uzman Dr. Levent Soydinç, panelin kapsadığı bölümde yapacağı sosyal ve fiziksel etkilere de değindi. Nilüfer’de nüfusun 7,7’sinin 65 yaş üstü olduğuna işaret eden Soydinç, yerel yönetimlerin hizmetlerde yaşlıları göz ardı etmemesi gerektiğini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Alpaslan Türkan, ‘Yerinde yaşlanma, güvenli yaşam ve sağlık’ başlıklı oturumda konuştu. Dünyadaki yaşlı nüfus ve yaşam standartlarına değinen Türkan, yaşlanma sürecinin ülke refahına göre değiştiğini söyledi. Beden yaşı ile zeka yaşının farklılık gösterdiğine değinen Türkan, aile ortamı, yaşanılan yer ve devlet hizmetlerinin yaşlanma yaşını derinden etkilediğini ifade etti. Şehirlerin yaşlıların hayatında büyük etkisi olduğunu belirten Türkkan, yerel yönetimlerin verdiği hizmetlerin çok değerli olduğunu vurguladı.

Etkinlikte Bursa Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Sinem Tapkı, ‘Yaşlı dostu şehir ve toplum’, Socialink Podcast Agency Kurucusu Özcan Yazıcı ‘Dijital okuryazarlık’, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. . Şenol Baştürk ‘Yaşlıların refahı ve katılımı’, Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nden Doç. Berkay Aydın, ‘Geleneksel ve modern aile yapısında yaşlanma’, Nöroloji Uzmanı Uzm. Nermin Çalışır, ‘Alzheimer ve alzheimer’dan korunma’, Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Öğretim Üyesi Dr. Okan Gültekin, ‘Yaşlılıkta spor ve egzersiz’ başlıklı oturumlarda katılımcılarla deneyimlerini paylaştı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu