Ekonomi

Erdoğan’ın seçim başarısı Latin Amerika basınında geniş yer buldu.

Latin Amerika’nın önde gelen internet haber siteleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimleri önde bitirdiğini ve Türkiye’yi 5 yıl daha yöneteceğini ana sayfalarında paylaştı.

Arjantin merkezli en büyük gazetelerden biri olan “Clarin”, Erdoğan’ın ikinci tür seçimleri zaferle kazandığını ve gücünün çeyrek asra yaklaştığını bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde toplanan halkın neşeli manzaralarına yer verilen haberde Erdoğan, “Kazanan sadece biz değiliz, kazanan Türkiye’dir. Kazanan tüm taksimleriyle milletimizdir. Kazanan demokrasidir.” .” referans yapıldı.

Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan Cumhurbaşkanlığı’na uzanan siyasi kariyerine de vurgu yapıldı.

“Yeteneğinin ve karizmasının gücüyle”

Arjantin’de yayınlanan günlük La Nacion gazetesi de, “Erdoğan’ın rakibi Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimlerde üstünlük sağladığını” kaydetti.

Gazete, Erdoğan’ın siyasi kariyerinin İstanbul’da ün kazandığını belirterek, “yeteneği ve karizmasının gücüyle” siyaset basamaklarını hızla tırmandığına dikkat çekti.

Venezuela ve Latin Amerika’nın en büyük haber sitelerinden biri olan Telesur da Erdoğan’ın seçim zaferini hem sosyal medya hesaplarında hem de internet sitesinde anlık olarak paylaştı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kesintili sonuçlarına göre yeniden göreve seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başarısını son anda açıklayan Telesur, Erdoğan’ın Üsküdar ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki konuşmasına geniş yer ayırdı.

Türkiye’nin farklı yerlerinde vatandaşların neşeli görüntülerine yer veren internet sitesinde, Erdoğan’ın son 20 yılda yapılan tüm seçimleri kazandığına dikkat çekildi.

Kolombiya’nın en önemli gazetelerinden “El Tiempo” haberi “Erdoğan 5 yıl daha Türkiye Cumhurbaşkanı” manşetiyle takipçilerine duyurdu.

Erdoğan’ın 20 yılı aşkın bir süredir Türkiye’yi yönettiğini belirten gazete, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci turda Kılıçdaroğlu’na 4 puanlık üstünlük sağlayarak seçimi kazandı.”

Gazete, Erdoğan’ın seçim zafer konuşması ve halkın sevinç kutlamasına ait görüntüleri paylaştı.

Arjantin Ulusal Haber Ajansı “Telam” ise Erdoğan’ın iktidarda çeyrek asrı tamamlamak üzere yeniden seçildiğini kaydetti.

Dünya liderlerinden Erdoğan’a tebrik mesajlarının altı çizilen haberde, Erdoğan’ın Üsküdar Kısıklı’da yaptığı konuşma ve halkın otomobilleriyle yaptığı kutlamalara yer verildi.

Peru’nun resmi haber ajansı “la Agencia Peruana de Noticias Andina”, YSK’nın sonuçlarına göre Erdoğan’ın “rakibi Kılıçdaroğlu’nu yenerek 5 yıl daha cumhurbaşkanlığı kazandığını” bildirdi.

Meksika’nın günlük haber gazetesi “El Universal” ana sayfasından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimin ikinci turunu kazandığını ve 2028 yılına kadar ülkeyi yöneteceğini duyurdu.

Erdoğan, “Önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkeyi yönetme sorumluluğunu bir kez daha bize emanet eden milletimizin her bir ferdine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi. Bu ifadeyi ön plana çıkaran site, dünya liderlerinin Erdoğan’ı tebrik ettiğini vurguladı.

Küba merkezli Latin Amerika Haber Ajansı Prensa Latina ana sayfasında Erdoğan’ın seçim başarısına vurgu yaparak, Cumhur İttifakı’nın adayı Erdoğan’ın seçimleri YSK sonuçlarına göre önde bitirdiğini belirtti.

Ekvador’da yayın yapan “Ecuavisa” internet sitesi, seçimlerin ardından Erdoğan’ın zafer sözleri de dahil olmak üzere 5 yıl daha Cumhurbaşkanlığı görevine devam edeceğini bildirdi.

Sonuçların muhalefet açısından başarısız olduğuna dikkat çekilen internet sitesinde, Cumhur İttifakı’nın milletvekili seçimlerinde de başarılı olduğu yazıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu