Ekonomi

FAA SpaceX Starship’i üçüncü test uçuşu için onayladı

Federal Havacılık İdaresi (FAA) SpaceX’e Starship roket sisteminin test uçuşunu şirketin Boca Chica, Teksas’taki fırlatma sahasından gerçekleştirmesi için izin verdi. Bu onay, hem Elon Musk’ın uydu fırlatma operasyonlarında hem de NASA’nın Ay keşif girişimlerinde önemli bir rol oynayan uzay aracının erken bir gösterimi için SpaceX’e izin veriyor.

FAA’ya göre SpaceX test fırlatması için gerekli tüm güvenlik, çevre, politika ve mali sorumluluk kriterlerini yerine getirmiştir. Bu düzenleyici onay, Perşembe günü CDT’ye göre sabah 7’de planlanan fırlatma saatinden kısa bir süre önce verildi.

Yaklaşan Starship görevi, geçen yıl aynı Teksas tesislerinden havalanan önceki iki uçuşun başarılarını aşmak üzere tasarlandı. Roket sistemi, üst kademe motorunu yeniden ateşlemeyi ve uzaydayken yük kapısını açmayı içeren daha iddialı bir test gerçekleştirecek.

Hawaii yakınlarındaki Pasifik Okyanusu’na iniş hedefine ulaşamadan patlamalarla sonuçlanan önceki uçuşların aksine, Perşembe günkü test uçuşu Hint Okyanusu’na doğru bir yörünge izleyecek. SpaceX bu uçuş yolunu görevin yeni test hedeflerini kolaylaştırmak için seçti.

İki aşamalı önemli bir roket sistemi olan Starship, Musk’ın uzay fırlatma işinin temel taşı olmaya hazırlanıyor. Yaklaşan test, uzay aracının yeteneklerini geliştirmeyi ve gelecekteki uydu fırlatmaları ve Ay görevleri için potansiyelini göstermeyi amaçlıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu