Ekonomi

GTB Akademi, Borsa Üyelerine E-İhracat Eğitimi Düzenledi

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Akademi tarafından borsa üyesi işletmelere yönelik ‘E-İhracat Eğitimi’ düzenlendi. E-ihracatın nasıl yapılacağı ve e-ihracatın yol haritasının anlatıldığı eğitim programında Prof. Dr. Hanifi Murat Keyifli, e-ihracatın sunduğu avantajlar hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

GTB’nin üyelerine yönelik yürüttüğü eğitim faaliyetlerini tek çatı altında toplayan GTB Akademi, son yıllarda hızlı bir yükseliş trendi gösteren ve işletmelerin dijital ortamda uluslararası pazarlara erişmesine olanak sağlayan “e-ihracat” konusunda eğitim programı düzenledi. dünya.

GTB üyesi işletme temsilcilerinin katıldığı eğitimde, Gaziantep Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Hanifi Murat Keyifli, e-ihracatta pazar belirleme, e-ihracat stratejileri, e-ihracat avantajları, e-ihracat iş modelleri ve e-ihracat takviyeleri hakkında katılımcılara açıklamalarda bulundu.

E-ticaret ve e-ihracatın büyüme dinamikleri arasında taşınabilir cihaz kullanımının ve sosyal medyanın dünyadaki yaygınlığının önemli bir yer tuttuğunu kaydeden Prof. Dr. Hanifi Murat Keyifli, “Mobil cihazlar e-ticarete katkı sağlıyor” dedi. Ayrıca internet altyapısının yaygınlaşması ve mobil cihaz kullanımının artması, sosyal medya kullanıcı tabanındaki büyümeyi tetikliyor. 2020 yılında dünya genelinde 3,6 milyar sosyal medya kullanıcısı olacak, 2025 yılında ise bu sayı daha da artacak.” “4,41 milyara ulaşması bekleniyor” dedi.

“Çin e-pazarın en güçlü oyuncusu”

Dünyada son 5 yılda katlanarak büyüyen e-ticaret hacminin, Kovid-19 ile birlikte beklentileri aşarak rekor seviyelere ulaştığını vurgulayan Prof. Keyifli, 2020 yılı itibarıyla 2,29 trilyon dolarlık e-ticaret satışıyla Çin’in pazarın en güçlü oyuncusu olduğunu söyledi. Çin’i 794,5 milyar dolarla Amerika Birleşik Devletleri’nin takip ettiğini belirten Dr. Dr. Joyful, pazardaki diğer güçlü ülkelerin sırasıyla İngiltere, Japonya, Güney Kore ve Almanya olduğunu belirtti.

Konuşmasında e-ihracatın işletmelere sağladığı avantajlara değinen Keyifli, “Öncelikle ihracat işlemleri ve gümrük muafiyetleri ile pazara giriş daha kolay oluyor. Dünyanın her yerinden müşteri edinme potansiyeli sağlıyor ve Satın alma gücü daha fazla. Çünkü toptan satışlara göre daha yüksek kar marjı sağlıyor.” “İhracat gelirlerini artırıyor. Geleneksel ihracat süreciyle karşılaştırıldığında risk daha düşük, ödeme süreci ise daha kolay ve hızlı oluyor” dedi.

Prof. Dr. Hanifi Murat Memnun, eğitim programının son bölümünde katılımcıların sorularını yanıtladı. – GAZİANTEP

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu