Haber

Hamas’ın İlham Perisi mi? Gazze’de Yamaç Paraşütü Yapan Diplomat Hamas’a İlham Vermekle Suçlandı

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik başlattığı saldırılar tüm dünyayı şok etti. Hamas’ın bu operasyona nasıl giriştiği ve operasyon sırasında neden motorlu paraşüt kullandığı incelendi. Bu olaydan sonra gözler eski bir Alman diplomata çevrildi. Detaylar içerikte!

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları’nın 7 Ekim’de başlattığı Mescid-i Aksa Baskını operasyonu tüm dünyada şok etkisi yarattı.

Hamas’ın İsrail topraklarına geçmek için motorlu paraşüt kullanması herkesi şaşırttı ve böyle bir operasyonu nasıl gerçekleştirdiği merak konusu oldu.

İsrail de Hamas’ın saldırısının ardından harekete geçerek Aksa Tufanı operasyonuna yanıt olarak Demir Kılıçlar operasyonunu başlattı; Hamas’ı Gazze’den temizleyene kadar durmayacağını belirtti.

ABD’nin en tanınmış gazetelerinden New York Post da Hamas’ın motorlu paraşüt kullanımına dikkat çekerken, gözler geçen temmuz ayında Filistin’de yamaç paraşütü yapan eski Filistin Temsilcisi Sven Kühn von Burgsdorff’a çevrildi.

Çünkü 65 yaşındaki Alman diplomat, yamaç paraşütü sonrası çektiği videoda, “Gazze tarihindeki ilk yamaç paraşütü uçuşunu yaptım. Gazze’de her şey mümkün. Filistin ve Gazze bağımsızlığını kazandığında siz de aynısını yapabilirsiniz” dedi. “

Avrupa Birliği’nin eski Filistin Temsilcisi Sven Kühn von Burgsdorff, söz konusu videonun yeniden gündeme gelmesiyle “Hamas’a ilham verdiğini” iddia ederek eleştirilerin odağında yer alıyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı da eski diplomatın yamaç paraşütü yapmasını provokatif propaganda olarak nitelendiriyor.

Ayrıca Burgsdorff’un 15 Ekim’de yayınlanan röportajında, İsrail hükümetinin Gazze’yi yok etmek için bahane bulduğunu, adeta “Hamas’ın ilham perisi haline geldiğini ve Hamas’ın işbirlikçisi olduğunu” söylemesi de iddialarına tuz katıyor.

kas-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu