Haber

HPV Aşısıyla Rahim Ağzı Kanseri Yüzde 90 Önlenebilir

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayşen Yavru, rahim ağzı kanserinden korunmak için HPV aşısının önemine vurgu yaparak, aşı ile bu kanser türünün yüzde 90’ının önlenebileceğini söyledi.

İstanbul Tabip Odası ve Türk Kadın Hastalıkları ve Doğum Derneği (TJOD) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Dr. Ayşen Yavru, kadınları tehdit eden rahim ağzı kanserinin erken teşhis edildiğinde önlenebilir ve tedavi edilebilir olduğunu anlattı.

HPV virüsünün 100’den fazla çeşidinin bulunduğunu, bunlardan en az 14’ünün yüksek risk taşıdığını belirten Yavru, “Her yıl yaklaşık 14 milyon kişinin bu virüse yakalandığı tahmin ediliyor. Bir kişinin 80’inin yüksek risk taşıdığı düşünülüyor. hayatı boyunca bu virüsle karşılaşma olasılığı yüzde 100. Bu virüsün neden olduğu rahim ağzı ülseri kanseri dünya çapında kadınlarda en sık görülen kanserler arasında hala dördüncü sırada yer alıyor. Bu kansere bağlı ölümlerin yüzde 90’ı düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geliyor. Bu kanserden korunmak için değerli bilgiler HPV aşısı ve HPV tarama programı HPV aşısı ile rahim ağzı kanserlerinin yüzde 90’ı önlenebilir.” bilgisini verdi.

“Bilimsel veri olmadan ortaya atılan iddialara itibar etmeyin”

TJOD İstanbul Şubesi Onkoloji Grup Müdürü Dr. Samet Topuz da etkili önlemler alındığı takdirde rahim ağzı kanserinin yüzde yüz önlenebilir bir hastalık olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Ne yazık ki Türkiye’de her gün iki, dünyada ise her iki dakikada bir kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor. Rahim ağzı kanserine karşı en etkili yöntem olan aşılar 2006 yılından bu yana kullanılıyor. O tarihten bu yana yaklaşık 600 milyon aşı yapıldı.” 2006. Aşıların yüzde 90 koruyuculuğu olduğu varsayılıyor.

Ancak geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili hiçbir bilimsel çalışması olmayan bir meslektaşımız, HPV aşılarının kesinlikle genç kızlara yapılmaması gerektiğini, felce neden olduğunu ve bağırsak sistemini bozduğunu iddia etti. Yüzlerce çalışma aşının bu tür yan etkilerinin olmadığını ortaya koydu. Elbette her aşı gibi bu aşının da yan etkileri var. Enjeksiyon yerinde kızarıklık ve ısı artışı gibi küçük yan etkiler vardır. Sonuç olarak halkımıza rahim ağzı kanseri gibi çok önemli bir sorunun analizinde temel nokta olan HPV aşıları hakkında hiçbir bilimsel veri olmadan ortaya atılan iddialara itibar edilmemesini söylüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu