Haber

Karamollaoğlu’ndan Soylu’ya: Hangi mesajları aldın açıkla?

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısına ait, “Teröristlerin ayakkabı numaralarını bile bildiklerini iddia edenler, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin kim olduğunu da herhalde biliyorlardır veya bilmeleri gerekir. İstanbul’da bombalar patlıyorsa hâlâ, bunlar Suriye’ye düşen bombalardan bağımsızmış gibi düşünülemez” dedi.

Karamollaoğlu ayrıyeten “İnsan canının kirli hesaplara sayı olarak yazıldığı çarpık hesapların canı cehenneme demekten de kendimiz alamıyoruz” tabirlerini kullandı.

Temel Karamollaoğlu, bugün partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

ANKA’nın aktardığına nazaran Karamollaoğlu, özetle şunları söyledi:

HER SORU KESİNLİKLE CEVAPLANDIRILMALIDIR: “Emzikli bebekleri dahi amaç alan terör örgütlerini, siyaset ile şiddet ve terör mefhumlarını birlikte düşünenleri, buna alet olanları ve tüm işbirlikçilerini huzurunuzda lanetlemeyi bir vazife addediyorum. Terör ile insanlık, şiddet ile vicdan, patlamalarla siyaset sözlerinin tıpkı cümle içerisinde kullanılır hale gelmesi bile hepimiz için hüzün verici, kabul edilemez bir durumdur. Öncelikle amasız ve fakatsız herkes bunu bu türlü bilmeli, bu türlü kabul etmelidir akabinde da elbette kamuoyunun zihninde oluşan tüm soru işaretleri de kesinlikle cevaplanmalı, giderilmelidir. Hudut güvenliğinden aksayan istihbarat ve emniyet zafiyetine kadar her soru kesinlikle cevaplandırılmalıdır. Teröristlerin ayakkabı numaralarını bile bildiklerini argüman edenler, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin kim olduğunu da herhalde biliyorlardır yahut bilmeleri gerekir.

BU ALÇAK HÜCUM KLASİK AÇIKLAMALARLA GEÇİŞTİRİLEMEZ: ‘Mesaj alındı’ cümlelerini kuranlar, hangi iletilerini aldıklarını ve bunun sonucunda hangi adımları atacaklarını da bilmek mecburiyetindedirler, halkı da bilgilendirmek zorundadırlar. İnsanlarımızın zihninde daha çok soru ve detaylar var fakat bu söz ettiğim hususlar kesinlikle cevaplandırılmalı ve tatmin edici bir biçimde açıklığa kavuşturulmalıdır. Çünkü bu alçak akın, ‘Hesabını soracağız, en ağır şekilde karşılık vereceğiz’ üzere artık sıkça tekrarlanan rutin tabirlerle ve klasik açıklamalarla geçiştirilmez. Bunu, iktidar mensupları ve bu mevzudan sorumlu olan beşerler kesinlikle bilmek, idrak etmek, kabullenmek mecburiyetindedir. Bu bahiste hem kamuoyu sağlıklı bir formda bilgilendirilmeli hem de tekrar tekrar böylesine acı olayların yaşanmaması için bütüncül bir bakışla tüm önlemler alınmalıdır.

İSTANBUL’DA BOMBALAR PATLIYORSA HÂLÂ, BUNLAR SURİYE’YE DÜŞEN BOMBALARDAN BAĞIMSIZMIŞ ÜZERE DÜŞÜNÜLEMEZ: Problemlere bütüncül bakabilmek, olmazsa olmazdır. Çünkü terör, dış siyasetten adalete, eğitime ve iktisada kadar her mevzuyla ilgilidir. Bunun kesinlikle idrak edilmesine muhtaçlık var. Bu mevzuların rastgele birindeki zafiyet bir oburunu tesirler, bir başkasında yapılan bir yanlış başka tüm sonuçları da değiştirebilir, aksi istikamette. Bugün hâlâ terörü konuşuyorsak yıllarca önce yapılan ve bugün hâlâ tekrar edilen yanlışlar gözden kaçırıldığı için yahut dikkate alınmadığı içindir. Bugün canımız bir kere daha yandıysa 2000’li yılların başında Irak ve Afganistan’da Amerika Birleşik Devletleri’nin müdahalesine yeşil ışık yakanların ve Büyük Ortadoğu Projesi’ne (BOP) figüran olanların kesinlikle yaptıkları yanlışları bir kez daha gözden geçirmeye, icraatları gözden geçirmeye, yanılgılarının da farkına varmaya mecbur olduklarını düşünüyoruz. İstanbul’da bombalar patlıyorsa hâlâ, bunlar Suriye’ye düşen bombalardan bağımsızmış üzere düşünülemez.

Altını çizerek söz ediyorum; problemleri bütün olarak ele almalı, hiçbir alanı ihmal etmeden süratli ve kalıcı tahliller üretmeliyiz. Bu, iktidarların en kıymetli vazifesidir. Çünkü insan, bir amaca yalnızca kenetlendiğinde ister istemez gözünün birini kapatır, etrafında meydana gelen hadiselerden gaflet içinde olur. Bu gerçeği ihmal eden iktidarlar, maalesef dilek ettikleri maksada hiçbir vakit ulaşamazlar. Yanılgıyı da öteki yerde aramaya devam ederler. Biz, birebir anda birçok maksada kilitlenmeye ve politikalarımızı bir bütün olarak planlamaya mecburuz.

ÇARPIK HESAPLARIN CANI CEHENNEME: Terör ile ‘oy kazanmak, kaybetmek’ sözleri birebir cümlede yan yana geldiği takdirde bile tüylerimiz ürperir bizim. ‘Bu saldırı kime yarar’ cümlesini duyduğumuz anda, siyasete atfen söylüyorum bunu, kan adeta beynimize sıçrar. İnsanların katledildiği bir olay üzerinden seçim hesapları yapıldığında bundan hicap duyarız. Biz, bu siyasi anlayışı bütünüyle reddederiz, reddetmek mecburiyetindeyiz. Siyasalların de tıpkı anlayışla sıkıntılara yaklaşması gerektiği kanaatinde olduğumuzu da burada tabir etmeyi bir vazife addediyorum. Bu sebeple insan canının kirli hesaplara sayı olarak yazıldığı çarpık hesapların canı cehenneme demekten de kendimiz alamıyoruz.”

SOYLU NE DEMİŞTİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bombalı atağın akabinde yaptığı birinci açıklamada şu tabirleri kullanmıştı: “Olayın nasıl koordine edildiğini biliyoruz. Gerekli açıklamalar yapıldı. Şimdi cenazelerimizi kaldıracağız. Biz, bize verilen mesajı biliyoruz, bize verilen mesajı aldık. Hiç merak etmesinler, karşılığını daha ağır vereceğiz. ABD Büyükelçiliği’nin taziye dilemesini kabul etmiyoruz. Bu anlayışla, kendi senatörlüğünden para gönderen anlayışla müttefikliğimiz olamaz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu