Haber

Kilise saldırısının tüm detayları! ‘Yalnız Kurt’ teröristlerinin amacı neydi?

Pazar günü Sarıyer’de Santa Maria Kilisesi Silahlı saldırıda 1 kişi hayatını kaybetti. Bugünkü yazısında kilise saldırısını ele alan gazeteci Nedim Şener, saldırıyı gerçekleştiren kişinin IŞİD üyesiTeröristlerin amacı nedir? 10 saatte nasıl yakalandıklarını ayrıntılarıyla anlattı.

SALDIRI YALNIZ KURT AKSİYONU

Yazısında saldırganları çok kısa sürede yakaladı. İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş Kendisini ve grubunu tebrik ederek başlayan Şener, polis ekiplerinin saldırıyı gerçekleştiren kişileri yakalamak için adeta iğneyle kuyu kazdığını söyledi. Kilise saldırganlarının Türkiye’ye yasal yollarla girdiğini belirten Şener, saldırıda kullanılan tekniğin IŞİDKullandığı teknik “Yalnız Kurt”Bunun kendi eylemi olduğunun altını çizdi.

10 SAAT İÇİNDE YAKALANDILAR

İstanbul Emniyet Müdürü Zafer AktaşŞener, Terör, İstihbarat, Kamu Düzeni ve Narkotik Şube Müdürlüğü başta olmak üzere tüm birimlerin seferber edilerek saldırının gerçekleştiği bölgeyi abluka altına alarak kamera kayıtlarıyla çalışma başlattığını belirterek, teröristleri ele veren detayın bir araba olduğunu yazdı. 2022 yılında Türkiye’ye giren Polonya plakalı araçlar.

Şener, öncelikle Polonya plakalı aracı Türkiye’ye getiren kişiye ulaşıldığını, daha sonra aracın birçok kez kayıtsız olarak el değiştirdiğinin tespit edildiğini söyledi.

Şener, otomobilin bir süre internet üzerinden de satışa sunulduğunu söyledi. “Aracı ele geçirenlerin isimleri tek tek tespit edildi. İfadeleri alındıktan sonra son satıcı aracılığıyla iki teröristin kimliklerine ulaşıldı. Adresi bulunamayan bu kişilerin isimleri belirlendi. Tek tek tarandı ve sonunda ikametgahlarından farklı bir adreste saklanan teröristler, operasyondan 10 saat sonra gözaltına alındı.”söz konusu.

AÇIKLAMALARINI DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞTILAR

Teröristlerin saldırı sonrasında saklandıkları yerde saçlarını ve sakallarını tıraş ederek görünüşlerini değiştirmeye çalıştıklarını belirten Şener, teröristlerin kısa sürede yakalanması karşısında da şaşkınlığa uğradığını ifade etti. Şener,teröristlerin sözü üzerine 5 kilometre içindeYapılan aramanın ardından silahlara ait tüm modüllerin bulunduğunu, balistik incelemeler sonucunda silahın eylemde kullanıldığını belirtti. Şener, diğer silahın ise halen kayıp olduğunu bildirdi.

“IŞİD HEDEFLERİNE SALDIRI YAPTIK”

Nedim Şener, teröristlerin kimseden talimat almadan DEAŞ’ın amaçları doğrultusunda saldırılar gerçekleştirdiklerini söylediğini belirtti. “Saldırganların 21 ve 24 Ocak tarihlerinde Beyoğlu, Balat ve Karaköy’deki kiliselerin çevresinde de keşif yaptığı belirlendi. İki terörist, çevrenin kalabalık olması, güvenlik önlemlerinin yüksek olması nedeniyle bu bölgelerdeki eylemden vazgeçtiklerini söyledi. kaçış yolları yoğundu. Merkeze uzaktı ve etraf kalabalık değildi. Kemerburgaz yolu üzerinden otoyola giderek kaçış imkanlarının fazla olması nedeniyle Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ni seçtiklerini anlattılar.”dedi.

“MURAT CİHAN ÖZEL BİR AMAÇ DEĞİLDİ”

Teröristlerin eylemde kullandıkları kurusıkı silahlar, saldırı şekli, yaptıkları açıklamalar DEAŞ’ın delilleridir. Yalnız Kurt”Taktiğini gösterdiğini belirten Şener, şöyle konuştu: “İfade veren Tacik terörist, eylem için kimseden talimat almadıklarını, İsrail’in Gazze’deki saldırısı sonrasında kendilerinin karar verdiğini, aslında DEAŞ liderinin “Hıristiyan ve Yahudilerin hedef alınması” emrini verdiğini söyledi. Teröristlerin saldırı sırasında bir Türk vatandaşını vurduğu 52 yaşındaki Tuncer Murat, “Cihan’ın özel bir amaç olmadığını, hareket sırasında gelişen bir olay olduğunu söylediler.”söz konusu.

Saldırı sırasında Polonya KonsolosuŞener’in de kilisede olduğunu belirten “Olayla ilgili kafaları karıştıran bir diğer soru da, törene katılan Polonya Konsolosunun takip edilip edilmediği ve özel olarak hedef seçilip seçilmediğiydi. DEAŞ teröristleri, Polonya Konsolosu’nun takip edilmediğini, orada olduğunu bile bilmediklerini söyledi. “sözlerini kullandı.
Şener, yazının son bölümünde şu ifadelere yer verdi:

Amaçlarının DEAŞ elebaşının talimatı doğrultusunda kiliseyi hedef almak olduğunu belirten teröristler, silahlarını ayin yapan kişiler yerine kilisenin duvarlarına doğrulttu, verilen yanıt ise teröristlerin olay yerinde olmadığı yönünde oldu. DEAŞ’ın diğer büyük saldırılarında olduğu gibi Suriye ve Irak’taki çatışma bölgelerinde de.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü olayla ilgili 60 şüpheliyi gözaltına alırken, bunlardan 26’sı geri gönderme merkezine sevk edildi. Bunlardan 34’ü sağlık kontrolünden geçirildikten sonra dün adliyeye sevk edildi. Hareket anı ve sonrasının aydınlatıldığı bu saldırı öncesi döneme ilişkin kapsamlı araştırmalar devam ediyor. Bu etkinliğin en çok tartışılan yönlerinden biri bu olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu