Ekonomi

Mülkiyeti Şehzade Sultan Mehmet Han Vakfı’na Ait Heybeliada’daki Ev, Restorasyon veya Onarım Karşılığı İhaleye Çıkarılıyor

Mülkiyeti Şehzade Sultan Mehmet Han Vakfı’na ait olan ve İstanbul Heybeliada’da bulunan eski eser tescilli ‘bahçeli ahşap ev’, İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü’nce restorasyon veya onarım karşılığı 30 yıl süreyle kiralamak üzere ihaleye çıkarılıyor. İhale 6 Aralık 2022’de yapılacak.

İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü, mülkiyeti Şehzade Sultan Mehmet Han Vakfı’na ait olan İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Heybeliada Mahallesi’nde bulunan 120 ada, 5 parsel (eski 63 ada, 4 no’lu parsel), 839,06 metrekare alanlı, ‘bahçeli ahşap ev’ vasıflı eski eser tescilli taşınmazı, onarım yahut tamir karşılığı kiraya vermek için ihale yapacağını duyurdu. İhalenin kaideleri, Resmi Gazete’de bugün yayınlanan ilanda açıklandı.

MİSAFİRHANE, BUTİK OTEL ONARIM OLARAK KİRALANABİLECEK

Buna nazaran; tarihi eser niteliğindeki konutun onarım karşılığı kira ve işletmeye verilmesi kararı, Vakıflar Meclisi tarafından 27 Haziran 2022 tarihinde alındı. 317/300 sayılı kararla ihale kaideleri da belirlendi. Karara nazaran; tarihi mesken, 30 yıl konut yahut ilgili kurumların onay vermesi halinde misafirhane, butik otel ve onarım olarak kullanılabilecek.

SÖZLEŞME MÜHLETİ 30 YIL OLACAK

Sözleşme müddeti ve kira ödemeleri, yer teslim tarihinden itibaren başlayacak. Kontrat müddeti, 3 yılı inşaat/restorasyon mühleti dahil olmak üzere toplam 30 yıl olacak.

KİRA BEDELLERİ 12 AYLIK TÜFE’YE GÖRE BELİRLENECEK

İlk yılın aylık kirası bin 500 TL olarak belirlendi. 2’nci ve 3’üncü yıl için aylık kira bedelleri, bir önceki yılın aylık kira bedelinin 12 aylık TÜFE ortalamalarındaki değişim yüzde oranı esas alınarak hesaplanacak. 4’üncü yılın aylık kira bedeli 15 bin TL olacak ve evvelki 3 yılın 12 aylık TÜFE ortalamalara nazaran değişim yüzde oranı temel alınarak hesaplanacak. 5’inci yılda da kira bedeli, 30 yıllık mühletin sonuna kadar her yıl için bir evvelki yılın aylık kira bedelinin TÜFE 12 aylık ortalamalara nazaran değişim yüzde oranı temel alınarak artırılmasıyla bulunacak.

TAHMİN EDİLEN BEDEL 6 MİLYON 427 BİN 320,17 TL

Restorasyon bedeli 6 milyon 427 bin 320,17 TL olarak iddia ediliyor. Bu sayıya; proje, etraf düzenleme, yıkım maliyeti üzere tüm maliyetleri de kapsıyor.

GEÇİCİ TEMİNAT 192 BİN 819,61 TL

Belirlenen süreksiz teminat bedeli, 192 bin 819,61 TL oldu. Bu bedel, iddia edilen bedelin yüzde 3’üne denk geliyor.

İHALE 6 ARALIK’TA YAPILACAK

İhale, 06 Aralık 2022’de saat 11: 00’de Selamiali Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No: 10 Üsküdar/İstanbul adresinde bulunan Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü Hizmet Binası’nın 1. katında toplanacak olan ihale komitesince yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu