Haber

Nilüfer Belediyesi’nden kadın üreticilere 100 bin çilek fidesi

Nilüfer Belediyesi, İnegazi’de çilek üreterek aile ekonomilerine büyük katkı sağlayan ve birçok bayana da örnek olan İnegazili bayanlara 100 bin adet çilek fidesi verdi. Son iki yıldır çilek üreterek gelir elde eden bayanlar, artık daha çok alanda üretim yapacakları için epeyce şad.

Nilüfer’in çileğiyle ünlü İnegazi Mahallesi’nin çalışkan bayanları son iki yıldır Nilüfer Belediyesi’nin de dayanaklarıyla tüm Türkiye’ye örnek oldular. Yıllardır çilek üretilen Nilüfer’in bu kırsal mahallesinde son iki yıla kadar sonlu alanda üretim yapılıyordu ve hasat devri de kısaydı. İki yıl evvel Nilüfer Belediyesi’nin, bilhassa bayan üreticilere Yediveren Albion cinsi çilek fidesi vererek üretime teşvik etmesiyle, bölge ismini bütün Türkiye’ye duyurdu, eserler de büyük talep gördü.

Artık yılın 7 ayı çilek hasadı yapan bayanlar, talebe karşılık veremez hale gelince, daha geniş alanda üretim yapmak için Nilüfer Belediyesi’nden fide takviyesi istedi. Bayanların bu talebine süratle cevap veren Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, 100 bin çilek fidesini elleriyle İnegazili bayan üreticilere teslim etti.

Bayanların yaptıkları üretimle İnegazi çileğini marka haline getirdiklerini söyleyen Lider Fazilet “Üretime hevesi olan vatandaşlarımıza her zaman destek vereceğiz. Tarım bizim önceliğimiz, amacımız daha geniş alanlarda üretim yapılmasını sağlamak. Bunun için de elimizden geleni yapıyoruz. Paylaşarak büyümek kadar güzel bişey yok” diye konuştu.

Yediveren albion cinsi çilek fidelerini alan bayanların mutluluğuna ise diyecek yoktu. Birbirlerine takviye olarak imece yolu fidelerin tamamını kısa müddette toprakla buluşturan bayanlar, Kasım ayında ektikleri fidelerden önümüzdeki Mayıs ayında eser alacaklarını söylediler. Nilüfer Belediyesi’nin verdiği dayanağa teşekkür eden İnegazili bayanlar, “Daha çok üretmek istiyoruz. Çilekle edindiğimiz deneyimi farklı meyve türlerinde de üretim yaparak değerlendirmek istiyoruz. Çalışıp emek verince karşılığını aldık, daha da çok alacağımıza inanıyoruz. Ürettikçe kendimizi hep daha iyi, daha güçlü hissetik. Üreterek daha mutluyuz” dediler.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu