Yaşam

Rizeliler Ayder Kar Şenliği’nde buluştu

Rize, doğa turizminin en değerli lokasyonlarından biri olma yolunda ilerliyor.

Doğal güzellikleri ile ünlü olan Karadeniz şehri yazın olduğu kadar kış turizmine de ev sahipliği yapmaktadır.

Bu yıl 15’incisi düzenlenen Ayder Kar Şenliği, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde başladı.

Çamlıhemşin Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı tarafından kentin turizm merkezi Ayder Yaylası’nda düzenlenen şenlikte, bölgede az da olsa kar yağışına rağmen renkli görüntüler ortaya çıktı.

Yetkililer, milli parkın girişinden itibaren trafik sorunu yaşanmaması için bölgeye özel araç geçişine izin vermedi. Araçlarını park eden misafirler minibüslerle yaylaya ulaştı. Bazı vatandaşlar şenlik alanına yürüyerek gitmeyi tercih etti.

Katılımcılar günün tadını çıkardı

Yaylada yeterli kar olmayınca Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Araştırma Görevlisi Naci Edi ve 6 öğrencinin yaptığı Zil Kale, konut ve kemer köprü gibi yerel mimariyi betimleyen heykeller, yaylada taşınan karla dikkat çekti. Galerdüzü mevkiinden kamyonlar.

Bazı katılımcılar yağmura rağmen mangal yaptı, horon oynadı, naylonla az miktarda kar üzerinde kaymaya çalıştı.

Festivalde ayrıca bayanlar ve erkekler kategorilerinde karda halat çekme yarışı da yapıldı.

“Burası ülkenin en önemli destinasyonlarından biri”

Vali Kemal Ceber, gazetecilere bu yıl 15’incisini düzenlediklerini bildirdi. “Karsız kar festivali nasıl yapılır onu gösteriyoruz. Kar çok olursa herkes şenlik yapabilir ama kar olmayınca sadece Rizeliler şenlik yapar. Tulum ve tuluma başladığımızda kemençe, eğlenmek ve doğanın tadını çıkarmak bizi etkilemez.”dedim.

Ayder Yaylası’nın Türkiye’nin incisi, incisi olduğunu vurgulayan Ceber, şöyle konuştu: “Burada ülkemizin tek kırsal dönüşüm projesi uygulanıyor. 1-2 yıl sonra burayı çok farklı göreceğiz. Burası ülkenin en önemli destinasyonlarından biri. Rize’de 200 civarında yaylayı kendimize uyarlamaya çalışacağız. turizme.”dedi.

Festivalin her yıl bir öncekinden daha keyifli geçtiğine dikkat çeken Ceber, Kar bu yıl biraz az ama alternatiflerini hazırladık” dedi.ifadesini kullandı.

“Daha fazla kar bekliyoruz”

AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak kar beklediklerini belirterek, şunları söyledi:

Ülkemizde özlediğimiz bir şey var. Çünkü kuraklık tehlikesi söz konusudur. Burada da tüm dünyaya karsız bir kar festivalinin nasıl yapıldığını gösteriyoruz. Rize halkı bu konuda mahirdir. Daha fazla kar bekliyoruz. Kar olsa daha iyi olurdu. Bölgemiz turizm ekseninde gelişmektedir. Rize-Artvin Havalimanı’ndan buraya bir saatte varıyorsunuz. Ayder bir markadır ve bu marka değerini yükseltir.

Çamlıhemşin Belediye Başkanı Osman Haşimoğlu, Ayder’in Karadeniz’in incisi olduğunun altını çizerek, “Burada bir kış festivali düzenliyoruz. İnsanların bu tür etkinliklere çok ihtiyacı var. Dinlenmeye ve eğlenmeye ihtiyaçları var.”dedim.

Festival yarın yapılacak çeşitli etkinliklerle devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu