Teknoloji

Sahibinden, çok ucuza süper bilgisayar: ABD hükümeti, The Cheyenne’i satışa çıkarttı

İkinci el bilgisayar satın almak bazen çok çekici olabiliyor. Zira az kullanılmış, hasarsız, sorunsuz çalışan ve sıfırına oranla çok daha düşük fiyatla satılan ikinci el bilgisayarlar bulmak mümkün. Fakat bu sefer “az kullanılmış” demeyelim de, sıfırı çok pahalı olan bir bilgisayar, çok düşük bir fiyata satışa çıkmış durumda.

ABD devletinin zamanında uzay çalışmaları veya askeri simülasyonlar ya da bilimsel ihtiyaçlar için kullandığı The Cheyenne süper bilgisayarı satışa çıktı. Özel bir açık artırma şirketi tarafından yürütülen satışın listelemesine göre, ABD’nin 145.152 CPU çekirdeğine sahip bilgisayarın üzerinde 313.344 GB RAM de bulunuyor. Depolama kapasitesi yaklaşık 36 petabayt olarak, piyasada bulabileceğiniz en büyük depolama kapasitesi olabilir.

Süper bilgisayarın satış fiyatı ise sadece 28 bin dolar. Oysa ABD hükümeti bilgisayarı inşa etmek için 2011’de yaklaşık 35 milyon dolarlık bir bedel ödemişti. Tabi satış açık artırma şeklinde olduğu için fiyatın ucunun nereye gideceği bilinmiyor ama kimsenin 35 milyon dolar teklif vermesi beklenmiyor. Elbette bilgisayar da çok yıpranmış durumda. Pek çok düğmesi artık çalışmıyor. Soğutma sisteminden dışarıya su püskürtüyor, bazı devreleri yanmış durumda ve yeni sahibini çok sağlam bir tamirat işlemi bekliyor.

Sizin hala süper bilgisayarınız yok mu?

Ancak bu sorunlar cihazın satışına engel değil, saniyede 5,34 katrilyon hesaplama yapabilen bir süper bilgisayarı satın almak isteyecek çok sayıda ABD kurumu veya ülke dışından müşteriler olacaktır. Süper bilgisayar sahibi olmanın bir ülke için stratejik bir üstünlük sağladığını da unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla açık artırmaya ABD dışından da ilgi olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu