Ekonomi

S&P: Daha yüksek faiz oranları varlık fiyatlarını daha da yukarı çekebilir

S&P tarafından yayınlanan yılın ikinci çeyreğine ilişkin küresel kredi koşulları raporunda, küresel kredi kalitesinin aşınmaya devam ettiğine dikkat çekilirken, ekonomik dayanıklılığın bu yıl şimdiye kadarki not indirim oranlarını sınırladığı ifade edildi.

Raporda, yavaşlayan ekonomik büyüme, yapışkan enflasyon ve daha sıkı finansman koşullarının krediler üzerinde baskı oluşturmasının beklendiği belirtildi.

en büyük risk altındaTüketim, bireysel, medya ve gayrimenkul kredilerinde kaydedilen raporda, S&P’nin baz durum senaryosundaki temerrüt oranlarının bu yıl iki katına çıkarak ABD’de yüzde 4’ün üzerine, Avrupa’da ise yüzde 3,25’e yükseldiği bildirildi.

Raporda, hızla yükselen faiz oranlarının etkisinin henüz tam olarak görülmediğine dikkat çekilirken, ABD ve Avrupa’da yaşanan bankacılık gerilimi, inancın ne kadar çabuk aşınabileceğini hatırlattı.

Yetkililerin sektördeki gelişmelere hızlı tepki vermesinin daha büyük bir yayılmayı engelleyeceğine dikkat çekilen raporda, yüksek faiz oranlarının kredi finansman maliyetlerini ve varlık fiyatlarını daha da yukarı çekmesinin muhtemel olduğu vurgulandı.

Raporda, daha sıkı finansman koşullarının muhafazakar kredi verme standartları ile birleştiğinde birçok ekonomiyi “sert inişe” yaklaştırabileceğine işaret edilirken, piyasa duyarlılığındaki değişikliklerin veya iç gerilimlerin daha fazla açığa çıkmasının oynaklığı tetikleyebileceği belirtildi.

Küresel ekonominin 2023’te yüzde 2,7 büyümesi bekleniyor

Ayrıca raporda, Rusya-Ukrayna Savaşı ve ABD-Çin geriliminden kaynaklanan jeopolitik risklerin akut olmaya devam ettiği vurgulandı.

Küresel ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 2,7 olacağı iddia edilen raporda, ABD’nin yüzde 0,7, Euro bölgesinin yüzde 0,3, Çin’in yüzde 5,5 ve İngiltere’nin yüzde 0 büyümesi bekleniyor. 5 oranında azalma öngörüldüğü belirtildi.

Raporda, 2023 yılı enflasyon beklentilerinin ABD’de yüzde 4,2, Euro Bölgesi’nde yüzde 5,9, Çin’de yüzde 2,3 ve Birleşik Krallık’ta yüzde 5,8 olduğuna değinildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu