Ekonomi

Summers’tan ilgi yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisi her zaman bir enflasyon sorunu ve hızla artan devlet borcu ile boğuşurken, ABD faiz oranlarının kısa vadede yükseleceğini ve ABD vergilerinin uzun vadede önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde konuşan Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik çekirdek enflasyon oranına takılıp kaldığını ve bunun Fed’in yüzde 2’lik hedefinin iki katından fazla olduğunu söyledi.

Summers, geçmişteki Fed faiz artışlarının ve bankacılık sektörü gerilimlerinin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı oluşturduğu göz önüne alındığında, bunun merkez bankasının fiyat baskılarını dizginlemek için federal fon oranını daha da yükseltmek zorunda kalacağı anlamına geldiğini söyledi.

Summers, “Tahminimce Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazlasına ulaşması gerekecek” dedi. Bunun 25 baz puanlık yarım puanlık bir artış olup olmadığının ikincil öneme sahip olduğunu da söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu