Haber

Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı… Ahmet Akın: “Büyük Türkiye Cumhuriyeti Şirketlere ve Lobilere Teslim Oldu”

HABER: ÇAĞATAN AKYOL – Kamera: ADEM KARABAYIR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Sürdürülebilir Güç ve İklim Eylem Planı programında, “84 milyon nüfuslu koca Türkiye Cumhuriyeti şirketlere teslim oldu, lobilere teslim oldu, dışa bağımlılığa teslim oldu. Dolayısıyla her şeyden önce , halkın rolünü artıracağız. Halkın kaybettiği rolü orada yeniden inşa edeceğiz” dedi.

Sürdürülebilir Güç ve İklim Eylem Planı 4. Belediyeler Toplantısı kapsamında Muğla’nın Bodrum ilçesinde “İklim Nötr Kentler Hedefinde Adil Geçiş” başlıklı toplantı düzenlendi. Programda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, programa öncülük eden belediye başkanlarını tebrik ederek, “Türkiye’de belediye başkanlarımız bu işe el atmış, emek vermiş, ‘Bu işi yapacağız’ dediler ve ortaya koydular” dedi. örnekleri, analizleri ve sonuçları iletin.” Akın şunları söyledi:

“HÜKÜMETİN ‘BİZ’ DEMEKTİRMESİNİ KARŞIYIZ: Kendilerini ve ekiplerini çok iyi tanıyoruz ve inşallah ‘nasıl yaptık, ne yapacağız’ diyerek yerel yönetimlerin bu bilgi birikiminden, tecrübesinden ve büyük başarılarından yararlanarak geleceğin Türkiye’sini inşa edeceğiz. Bazı küçük belediyelerimizde küçük işler yapılıyor, bazı büyük belediyelerimizde büyük işler yapılıyor ama hepsi bu işte çok güzel örnek teşkil ediyor. Burada bir sorun var. O mesele şudur: Öyleymiş gibi davranan bir hükümetle karşı karşıyayız. Şimdi baktığımızda tabii ki iklim, eylem planları vs bunlar gerçekten siyaset üstü konular. Enerji de öyle. Enerji, bu iklim krizinin yüzde 72,5’ini, çevresel karbon emisyonlarını ve diğer tüm olumsuz etkileri güç kaynaklarıdır. Peki biz onun için ne yaptık? Dedik ki 6 ay sonra Allah’ın izniyle milletimizin desteğiyle İYİ Parti burada, ittifak üyelerimiz burada; Hep birlikte Millet İttifakı olarak hükmedeceğiz.

ENERJİ TEMEL BİR İNSAN HAKKIDIR: Onun için bir çalışma yaptık. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında CHP’nin iktidar siyaseti budur. Burada önce bir tasarım yaptık. Neden? Niye? İçin; Gücün bir tasarım işi olduğuna inanıyoruz. Baştan sona tasarlanmalıdır. Bir seçim yapmamız gerektiğini söyledik. Ne tür bir seçim? 20 yıldır tercih edenlerin tercihinin firmalar yani özel sektör olduğunu görüyoruz. Böyle olmaz dedik. Çünkü güç bir insan hakkıdır. Bu temel bir insan hakkıdır. Onun için ekonomik, ulaşılabilir, kaliteli ve vatandaş için olması lazım. O yüzden tercihimizi vatandaştan yana yaptık. Kamu-özel şubesi ile birlikte kamu politikalarını halkçı bir anlayışla inşa edeceğiz dedik. Nasıl inşa edeceğiz? 20 yıllık programda sadece kar eden şirketler var. Vatandaş, müşteri. 84 milyon nüfuslu koca Türkiye Cumhuriyeti şirketlere teslim oldu, lobilere teslim oldu, dışa bağımlı hale geldi. Bu nedenle öncelikle kamunun rolünü artıracağız. Halkın kaybettiği rolü orada yeniden inşa edeceğiz.

HEDEFİMİZ YÜZDE YÜZ YENİLENEBİLİR ENERJİ: COP27’de orada bir deklarasyon açıklaması yapıldı. Altı boş. Bakın o yüzden biz tasarlarız ve yaparız dedim. COP27’de yapılan açıklama ile gerçekler arasında çok büyük fark var. Başta da söylediğim gibi güç bir tasarım işidir. Aynı zamanda bundan sonraki vizyon tamamen yeşil bir vizyon olacaktır. Yeşil dönüşüm, 2019’un sonunda terzi üslubuyla Türkiye’nin yeşile dönüşümü diye bir tabloyla çalıştık ve yaptık. Tüm dillere tercüme ettik. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin büyükelçilerine de gönderdik. Biz de açıklamalarımızı yaptık. Şimdi belediyelerimizin bunları uyguladığını görüyoruz. O yüzden bunları yapacağız ve inşallah başarılı bir şekilde sonuçlandıracağız. Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceği birlikte yeşildir. Şimdi ‘yeşil’ dediğimde AK Parti hükümeti bunu dolar cinsinden anlayabilir. Bu yüzden ısrarla söyleyeceğim. Yeşil dediğimiz yaşanabilir bir düzendir. Temiz bir çevre, temiz bir enerji üretimi mümkün mü, elbette mümkün. Yüzde 100 yenilenebilir enerji. Hedefimiz bu olmalı. Bunun için de çalışıyoruz.

BU ÜLKE ÇALIŞANLARININ YÜZDE 62’Sİ GÜÇ PORNOSU: Bunu tek bir kitapta birleştirdik. Millet İttifakı’nın diğer paydaşlarıyla da görüştük. 6 ana ilke, tema, sektör ve 16 proje belirledik. Şu anda Türkiye’nin geldiği noktada ilkelerde büyük bir güç yoksulluğu var dedik. Bu çok değerli. Yani OECD ülkelerinin bakanlarıyla görüşüyoruz. Diğer ülkelerin bakanlarıyla toplantılar yapıyoruz. Bu yeşil dönüşümde yeni başarılı olan ülkelerin Güç Bakanları ile görüşmeye geldik. Orada da onları hep dile getirdik. En önemlisi de güç yoksulluğunu ortadan kaldıracağız. Nasıl kaldırırız? Türkiye’de bir enerji yoksulluğu gerçeği var. OECD ülkeleri, gelirinizin yüzde 25’ini elektrik faturalarına harcıyorsanız, o zaman elektrik fakiri olduğunuzu söylüyor. Biz ülkemize bakıyoruz. Şu anda taban fiyatla vatandaşın faturasının yüzde 40’ı enerji faturasına gidiyor. Bu ülkede çalışan vatandaşlarımızın yüzde 62’si asgari ücrete çalışıyor. Başka bir deyişle, bu ülkedeki işçilerin yüzde 62’si güç fakiri.

ELİMİZDE ULUSAL GÜÇ MECLİSİ KURACAĞIZ: Bu ülkenin yeni meclislere, kurallara, ekiplere ihtiyacı var diyoruz. Sayın Genel Başkanımız da söylüyor. Bu millet, bu büyük millet, bu büyük Türk milleti; İnan bana, o hükümdarlık istiyor, kral değil. Üzerinde çalışıyoruz. Elimizden geldiğince hızlı bir şekilde bir milli güç heyeti oluşturacağız. Yatırım üssü ofisi kuracağız. Bu çok değerli. Dünyanın her yerinde örnekleri var. Onu inşa edeceğiz. Yatırım destek ofisi ile güce ve yeşil dönüşüme yatırım yapmak isteyen herkesin arkasında, yanında, sağında ve solunda olacağız. Biz bu paranın milyarlarca dolarını şu anda Rusya’ya bağımlı olmak için ödüyoruz. Bu bağımlılığı artırmak için devlet kendini parçalıyor. İktidara gelen kişiler önce bağımlılıktan kurtulma mücadelesi verirler. Burası Türkiye Cumhuriyeti ve bu ülkenin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’tür. O zaman bu ülkeyi yönetenlerin büyük liderden öğrenecekleri çok şey var.

TOGG GELİYOR AMA MİLLETLER AÇIK: Şimdi bir TOGG’umuz var ama o da millete aç. Şimdi baktığımızda ne yapıyoruz? Herkes için, eğer insanları kalbinizde hissediyorsanız, o zaman başarılı olursunuz. Milleti kalbimizin merkezine koyduk. Bu nedenle devletimiz nezdinde altyapısı tamamlanmış, çok kısa sürede şarjı olan, herkesin alabileceği daha modüler araçlarla vatandaşlarımızın yanında olacağız. Özgün bir doğal gaz politikasına ihtiyacımız var. Bunu da hayata geçireceğiz. Çok kısa süreli projeler de hazırladık. Elbette bir kısmının TEİAŞ’ı özelleştirme niyeti var. Onu ortadan kaldıracağız. BOTAŞ özelleştirme kapsamına alınmayacaktır. Yenilenebilir enerji konularını tekrar ele alacağız. Gerçekten yenilebilir olması gerekenleri açıklayacağız. Güç devrimini güç dönüşümü ile hayata geçireceğiz. Bizim anlayışımız şudur. Güçte, birimiz karanlıktaysak hiçbirimiz aydınlıkta değiliz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu