Haber

Taksim’de Feminist Gece Yürüyüşü Yasaklandı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bu akşam saat 19.30’da Taksim’de yapılması planlanan 21. Feminist Gece Yürüyüşü, Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

Beyoğlu Kaymakamlığından yapılan açıklamada, Taksim Meydanı’nın da içinde bulunduğu Beyoğlu semtinin kanunen belirlenen miting ve gösteri yürüyüşlerinin yapılabileceği alanların ortasında olmadığı belirtildi. sosyal medyada çeşitli kesimler tarafından yapılan açıklamada, planlanan toplantının toplumsal hassasiyetler, toplantıyı yapmak isteyen gruplar/bireyler nedeniyle toplumun bir kesiminde öfkeye neden olabileceği, toplantıda hedefli sözlü, fiziki ve tahrik edici saldırıların olabileceği belirtiliyor. toplantı ortası ve diğer kümeler ile toplumsal huzur ve huzurun bozulabileceği, terör örgütlerini destekleyen grupların da toplantıya katılarak gösteri ve toplantıyı kendi amaçları doğrultusunda suiistimal edebileceği ve bu durumun kamu sistemini ve millî güvenliği tehlikeye atabileceği. • Meydan ve caddelerin yapılması planlanan alanın ülkemizdeki en yoğun yaya ve araç trafiğinin olduğu yer olması yüksek potayı göstermektedir. Bölgenin kültür, turizm ve ticaret açısından ilk durumu. dükkan, otel vb. işyeri sayısının fazla olması nedeniyle bireylerin hareket ve çalışma özgürlüklerini kullanmalarının önemli ölçüde tehlikeye girebileceği düşünülmektedir.

Kaymakamlık, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/Ç maddesi ile 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesinde verilen yetkilere dayanarak aldığı kararda, söz konusu faaliyetin “Kamu düzeninin sağlanması ve Beyoğlu ilçesi sınırları içinde milli güvenlik, kabahatlerin önlenmesi, hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla 8 Mart günü saat 00:00’dan 23:59’a kadar yasaklandı.

DW/BK,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu