Haber

Türkiye fay hattı haritası: Türkiye deprem risk haritası 2023! Türkiye’nin hangi bölgeleri deprem riski taşıyor?

Fay veya kırık, iki kıta sahanlığının birbirine sürtünerek zıt yönlerde hareket etmesi sonucu oluşan yapıya verilen addır. Ülkemizin fay sınır haritası merak ediliyor. Pekala, Türkiye beyin sarsıntısı risk haritası 2023! Türkiye’nin hangi bölgeleri deprem riski taşıyor? Detaylar burada…

HATA SINIRI NEDİR?

Yer kabuğunu oluşturan levhaların hareketleri sonucu oluşan gerilmeler ve sıkışmalar, yer kabuğunun bazı kısımlarında yüzyıllarca kuvvet biriktirir. Bu güçler zaman zaman ortaya çıkar. Yerkabuğundaki bu hareketli bölümlere FAY adı verilir.

TÜRKİYE Fay Sınır Haritası

AFAD Türkiye deprem tehlike haritası:

TÜRKİYE SARSMA RİSK HARİTASI

AFAD sarsıntı bölgeleri haritası:

1. Derece Riskli Bölgeler

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt.

2. Derece Riskli Bölgeler

Tekirdağ, İstanbul (1. ve 2. Bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum.

3. Derece Riskli Bölgeler

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep’in bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat. , Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir.

En az riskli alanlar:

Türkiye Sarsıntı Haritası’na göre deprem riskinin en düşük olduğu dördüncü ve beşinci kümede yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu