Ekonomi

Ulaşım kartı isteyen engellinin sorunu ‘kayıt’ ile çözülüyor

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından ‘dostça analiz rotası’ kapsamında gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda ulaşım için kart almak isteyen engelli vatandaşın yaklaşık 2 yıldır yaşadığı mağduriyet giderildi.

KDK’dan yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da yüzde 40 engelli raporu ile yaşayan kişi kuruma başvurarak ulaşım için engelli kartı çıkartmak istediğini, Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduğunu ancak kartı alamadığını belirtti. yaklaşık 2 yıldır.

Engelli vatandaşın sorununu çözmek için harekete geçen Kamu Denetçiliği Kurumu, mağduriyetin giderilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı BELBİM A.Ş yetkilileriyle görüştü.

Yapılan görüşmeler sonucunda, başvurana engelli raporunu Engelliler Ulusal Bilgi Bankasına kaydettirmesi halinde “Engelli İstanbul Kart” verilebileceği belirtilmiştir.

Bunun üzerine KDK, maluliyet raporunun alındığı hastane ile iletişime geçerek, başvuranın maluliyet oranını gösteren raporun Ulusal Engelli Bilgi Bankası’na eklenmesini sağlamıştır.

KDK’ya yapılan bildirimde, ulaşım için hazırlanan kartın, raporun sisteme yüklenmesinin ardından başvuru sahibine teslim edildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu