Ekonomi

Üreten kadınlardan bir kooperatif daha

ORDU (İGFA) – Ordu Valiliği ile Ordu Büyükşehir Belediyesinin yanı sıra DOKAP, Çamaş Belediyesi ve Çamaş Kaymakamlığının takviyeleri ile kurulan Çamaş Hanımeli Bayan Kooperatifinin açılış programına, Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Celal Tezcan, ilçe kaymakamları, belediye liderleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Büyükşehir Belediye Lideri Güler’in “Düşünen, Üreten, Yarışan Ordu” ideolojisinden esinlenen Çamaşlı bayanlar, kurdukları kooperatif çatısı altında birleşerek yöresel eserlerden elde ettikleri sıra dışı lezzetlerle ekonomilerine katkı sağlıyor. Lider Güler’in vazifeye gelmesinden sonra 19 ilçede sayıları süratle artan bayan kooperatifleri hem yöresel eserlerin daha fazla bireye ulaşmasını hem de iktisada kazandırılması noktasında değerli bir yer tutuyor. Bu kapsamda yöresel eserlerden elde edilen yeni lezzetleri hem dünyaya tanıtmak hem de ekonomik çıkar elde etmek isteyen teşebbüsçü bayanlar, kurdukları kooperatiflerle eserlerini tüketici ile buluşturuyor.

BAŞKAN VEKİLİ CELAL TEZCAN: “ÜRETEN KADINLARIMIZ BİZE İMKASIZ DİYE BİR ŞEYİN OLMADIĞINI GÖSTERDİLER”

Programda bir konuşma yapan Ordu Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Celal Tezcan, “Girişken ve üreten kadınlarımız her alanda olduğu gibi bizlere başarmanın imkânsız olmadığını gösterdiler” dedi.

Başkan Vekili Celal Tezcan, yaptığı açıklamada şu tabirler yer verdi:

“Bugün Çamaş ilçemizde bir muvaffakiyete tanıklık ediyoruz. Girişken ve üreten bayanlarımız her alanda olduğu üzere bizlere başarmanın imkânsız olmadığını gösterdiler. Bizim bayanlarımızın başka bir gücü var. Bu enerjiyi üretime kullandıkları vakit ortaya muazzam işler çıkıyor. Bugün bunu Çamaş ilçemizde bir kere daha gördük. Çamaş ilçemizin üreten bayanları istenilince nelerin yapılabileceğini herkese gösterdiler. Bugün Çamaş ilçemizde olduğu üzere bir olmalı, iri olmalı ve birlikte olmayız.

Burada üretilen eserler bugün Çamaş ilçemizde, yarın 19 ilçemizde, bir öteki gün öteki vilayetlerimizde daha sonra ise tüm dünyaya satılabilecek eserlerdir. Onun için asla maksadımızdan şaşmamalıyız. Büyükşehir Belediye Liderimiz Dr. Mehmet Hilmi Güler’in stratejisi olan Düşünen, Üreten, Yarışan Ordu’dan asla vazgeçmemeliyiz. Ben tüm bayan üreticilerimize işlerinde kolaylıklar diliyorum”

VALİ TUNCAY SONEL: “BİZ HER ZAMAN SİZİN YANINIZDAYIZ”

Çamaş ilçesinde kurulan bayan kooperatifinin istihdama ve iktisada büyük katkı sunduğunu belirten Vali Tuncay Sonel, “Sizlerin daima yanında olacağız” diye konuştu.

Vali Sonel açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Çamaşlı bayanlarımız bugün kurdukları bu kooperatif ile yalnızca istihdama değil, kendi aile ekonomilerine de büyük katkı sunuyorlar. Ordu’nun öbür ilçelerinde kurulan bayan kooperatiflerinin sayısının artması bizlere memnunluk katıyor. Valiliğimiz ile Ordu Büyükşehirimiz, Milletvekillerimiz biz kocaman bir Ordu ailesiyiz. Ülkemizin her bir karış toprağında farklı kıssalar var. İşte onlardan bir tanesi de Çamaş ilçemizde bayanlarımız tarafından kurulan bu kooperatif. Biz Ordu Valiliği olarak Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü sizlerin yanındayız. Siz kâfi ki çalışın. Biz sizlere her vakit dayanak olacağız.”

KOOPERATİF LİDERİ SEBİLE KARATAŞ: “BİZİMKİSİ BİR BAŞARI HİKÂYESİ”

Bir muvaffakiyet öyküsünü Çamaşlı bayanlarla başardıklarını lisana getiren Çamaş Hanımeli Bayan Kooperatifi Lideri Sebile Karataş, yöresel lezzetlerin ön planda tuttukları kooperatifin şu an 100 bayan üreticiye istihdam ettiğini ve bu sayının her geçen gün arttığını söyledi.

Karataş, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Çamaş ilçemizde kurduğumuz bayan kooperatifimizin açılışını bugün gerçekleştirdik. Kurulma kademesinden bu yana bizlere her alanda verdiği takviye için başta Ordu Büyükşehir Belediye Liderimiz Dr. Mehmet Hilmi Güler’e, Ordu Valimiz Tuncay Sonel’e çok teşekkür ediyorum. Onlardan aldığımız güç ve takviye ile bugün bu kooperatifimizi açtık. Yeniden bizlere her alanda dayanak veren İlçe kaymakamımız ile belediye liderimize tekrar çok teşekkür ediyoruz. Güç ve engebeli bir yolu onların sayesinde aştık. Büyükşehir Belediye Liderimiz bizim her daim yanımızda ve bütün meselelerimizi aşma noktasında yardımcı oldu. Bugün Çamaş ilçemizde kurulan bu kooperatif 100 bireye istihdam sağlıyor. İnanıyorum ki bizlere verilen bu takviye artarak devam edecektir.”

Öte yandan Ordu Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Mehmet Hilmi Güler’in vazifeye başlamasından sonra 19 ilçede kurulan bayan kooperatiflerinin sayısı 19’u geçti. Verilen takviyelerle kurulan bayan kooperatifleri için ayrıyeten Ünye-Fatsa ve Altınordu ilçelerinde satış noktaları kuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu