Haber

Yanan binadan çıkan depremzede enkaza döndü: Bebeklerimi aramadılar

Ceren Deniz – Kadir Cesur
HATAY – Hatay’ın İskenderun ilçe merkezinde yer alan Pac Meydanı, Maraş depreminde en büyük yıkımın yaşandığı yerlerden biri oldu. Meydan ve çevresinde çok sayıda yapının yıkıldığı alan, büyük bir enkaz alanına dönüştü. Kurtarma ekipleri ve maden işçilerinin kısmen arama çalışmalarını sürdürdüğü bölgedeki enkaz sahalarından dün 12 kişinin canlı olarak çıkarıldığı öğrenildi.

‘BİR UMUT BEKLİYORUZ, GELMEYİN’

Alt kattaki sobada çıkan yangının dumanı halen meydandaki 5 katlı binadan tütüyor. Yanan binanın altında 14 kişinin olduğu, alt iki katının çökerek düzgün bir şekilde yola çıktığı tahmin ediliyor. Apartmanda yaşayıp hayatta kalanlar, depremden bu yana kimsenin yardımına gelmediğini söyleyerek enkazın önünde bekliyor. Depremi ve yangını aynı anda atlatanlar, terk ettikleri apartmana umutsuz gözlerle bakıyor.

Birbirlerine sarılarak gittiler.

Meydanda bir bankta oturan 70 yaşındaki depremzede Fatma Teyze, kızı Sema ve 15 yaşındaki torunu Halil’in yasını tutuyor. Enkaz altında kalan anne ve oğuldan ses geldiği için yıkılan evden çıkmak istemeyen depremzede, kendisini çöken merdivenlerin ortasından başka bir torununun kurtardığını söylüyor. “O kara günden beri ağlayamıyoruz” diyen Fatma Teyze o an yaşadıklarını anlatıyor, “Yazık oldu bebeğim gözlerini hiç ayırmadı, birbirlerine sarıldılar.”

‘MERDİVENLER YOK OLDU, DÜŞTÜ’

Fatma Teyze, uykuda kaldıkları deprem anında alt katlardan gelen yoğun dumanla birlikte yanık kokularının arttığını, çıkmak için merdivenlere koştuklarını söyledi. Yalınayak nasıl kurtulduğumuzu bilmiyorduk. Kızım elimi tuttu ‘Anne çabuk inelim, kaçalım’ dedi. Tam o sırada merdivenler tamamen çöktü, kızım ve Halil yere düştü. Merdiven yok, her yerde patlama var. Fırından çıkan duman içeriyi sardı. Gözleri göremiyordu. Kızımı karanlıkta, dumanın içinde aradım ama bulamadım. Sonra torunum geldi, beni çıkardı” dedi.

‘YAVRULARIM ARAMADAN GİTTİ’

Binadan yükselen alevlere ve enkazda kalanlara müdahale etmek için yardım istediklerini anlatan 70 yaşındaki depremzede, “Bu binadan sağ kurtulan 35 kişi var. İçeride 14 kişi kaldı. Biz kurtulduk, onlar harabelerde kaldı. Yangına mı yakalandılar yoksa bina üzerlerine mi çöktü bilmiyorum. Çok yardım çağırdık ama gelmediler. Kimse bu binanın içindeki çukuru aramadı. Yavrularım bir kez bile aranmadan öldü. Artık onlarsız nefes alamıyorum. Bu felaket bizi bitirdi. Bitirdik,” dedi.

‘BU EV YIKILDI DİYORLAR’

Moloz alanında bekleyen depremzedeler bir hafta boyunca yaşadıklarını şöyle anlattı: “Sema ablam iki çocuğu ve annemle üçüncü kattaydı. Yeğenlerimden biri hayatta kaldı, oburluğu orada kaldı. Kaç gün oldu? Depremin üzerinden tam bir hafta geçti. Buraya başka kimse girmedi. Bu ev yıkılacak derler, giderler. Kimseyi bulamayınca kendim girdim, yıkılan merdivenlerden 2. kata çıktım. Ancak kapıyı açamadım, yeterince güçlü değildim. İmkanı yok mu yıkılmamış yerleri vinçle kaldırsalar içine baksın. Yazık, insan hayatı hiç değerli değil mi? Burada devlet bize yardım etmedi. Yangını bile söndürmediler. Bu evin altında çok insan var dedik. Yardım istedik. Kimse gelip gitmedi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu