Ekonomi

ABD tüketici güveni Temmuz’da aşağı yönlü revize edildi

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin trendleri doğrultusunda hazırladığı Temmuz ayı Tüketici Güven Endeksi’nin son verilerini açıkladı.

Buna göre, Tüketici İnancı Temmuz ayında bir önceki aya göre 7,2 puan artarak 71,6 oldu. Sözcüğe ilişkin bilgiler aşağı yönlü revize edilirken, Temmuz ayı öncü bilgisi 72.6 olarak açıklandı. Haziran ayında tüketici güven endeksi 64,4 olarak kaydedildi.

Amerikalıların mevcut finansal koşullara ilişkin değerlendirmelerini ölçen mevcut ekonomik koşullar endeksi, Temmuz ayında aylık 7,6 puan artarak 76,6’ya yükseldi. Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi ise aynı dönemde 6,8 puan artarak 68,3 oldu.

Mevcut ekonomik koşullar endeksi Ekim 2021’den bu yana en yüksek değerine, tüketici beklentileri endeksi ise Aralık 2021’den bu yana en yüksek değerine ulaştı.

Kısa vadeli enflasyon beklentileri arttı

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüketici Anketleri Direktörü Joanne Hsu, tüketici güveninin Ekim 2021’den bu yana en iyi seviyesini kaydettiğini belirterek, endeksin tüm bileşenlerinin önemli ölçüde düzeldiğini kaydetti.

Tüketici güvenindeki artışın genel olarak enflasyondaki yavaşlamanın sürmesine ve işgücü piyasasındaki istikrara bağlanabileceğini vurgulayan Hsu, düşük gelirli tüketicilerin önümüzdeki yıl enflasyonun ve gelirlerin daha da kötüleşeceğini tahmin ettiğini söyledi.

Hsu, Temmuz ayında tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentilerinin yüzde 3,3’ten yüzde 3,4’e yükseldiğini, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin ise yüzde 3’te sabit kaldığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu