Haber

Asrın felaketinin ardından İstanbul’dan göç başladı! Çıktılar son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Kahramanmaraş7,7 ve 7,6 merkezli iki deprem 11 ilde büyük yıkıma neden olurken, yüzyılın felaketi olarak nitelendirilen depremde 45 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

ŞEHİR DIŞINA DEPREM GÖÇÜ BAŞLADI

Depremle Türkiye’de yaşanan büyük yıkımın ardından 1999 depremini yeniden hatırlayan İstanbullular, şehri terk etmek için arayışlara girdi. Eski yapıların yoğun olduğu Kadıköy başta olmak üzere Avcılar, Beylikdüzü, Bağcılar ve Sefaköy gibi birçok ilçeden kent dışına deprem göçünün başladığı belirtiliyor. Ekonomim.com’un haberinde görüşlerine yer verilen Evden Eve Nakliyeciler Derneği (END) Başkanı Ali Ayılmazdır, deprem sonrası İstanbul’dan taşınma hareketliliğinin arttığına dikkat çekerek, “Bu dönemde Sezonun az olduğu dönemde depremden önce hemen hemen her firmamızı günde 2-3 kişi arıyordu, “Bu sayı ortalama 20-25 kişiye çıktı. İstanbul’dan hemen her bölgeye bir göç var. İkinci evlerinin bulunduğu yere giderler. Daha çok eski evleriyle ilgili endişeleri nedeniyle bu taşınmaları gerçekleştirdiklerini söylüyorlar” dedi.

“YAPILACAK TESTLER NEDENİYLE SAYI ARTAR OLABİLİR”

İstanbul’da özellikle Avrupa Yakası’ndan çok sayıda taşınma talebi aldıklarını belirten Ayılmazdır, “Karadeniz bölgesine Beylikdüzü, Avcılar, Bağcılar, Sefaköy, Pendik ve Kartal’dan yoğun talep var. Yoğun göç var. Anadolu Yakası’ndan Kadıköy’den de birçok kişi “Daha çok deprem testi yapıyoruz. O testlerden daha fazla artacağını düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL’DAN ÇIKIŞ SON 20 YILIN EN YÜKSEK DURUMUNDA

6 Şubat’tan sonra eski binadan çıkıp eşyalarını depoya vermek isteyenlerin sayısının arttığını söyleyen bir nakliye firması sahibi, “Haftada 2-3 kişi depo ararken şimdi bu sayı arttı. geçen hafta 30-40 kişiye çıktı.Ayrıca şehirlerarası ulaşımda artış oldu.Özellikle Kadıköy Fenerbahçe ve Kızıltoprak’tan çıkışların olduğunu söyleyen nakliye firması sahibi, son 10 gün, son 20 yılın zirvesine ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu