Haber

Avustralya, Rusya-Ukrayna savaşında Rusya’ya yardım ettiği iddiasıyla yeni yaptırımlar uyguluyor

Avustralya hükümetinin Rusya-Ukrayna savaşında Rusya’ya yardım ettiği iddiasıyla onlarca örgüt ve kişiye yeni yaptırımlar uyguladığı bildirildi.

Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, yaptığı açıklamada, Avustralya yönetiminin savunma, teknoloji ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren 35 Rus kuruluşuna yaptırım uyguladığını söyledi.

Wong, Rusya’dan üst düzey yetkililerin yanı sıra Belarus’tan üst düzey askeri personel de dahil olmak üzere 10 kişinin yaptırım listesine alındığını belirtti.

Rusya Başbakan Yardımcıları Andrey Belousov ve Dmitri Çernişenko da yaptırım listesine alındı.

Bakan Wong, yaptırımların, Rusya’nın Ukrayna’daki “yasadışı işgalini” doğrudan veya dolaylı olarak destekleyen kişi ve kuruluşlar üzerinde maksimum etkiye sahip olmak için Avustralya’nın uluslararası ortaklarıyla uyum içinde uygulandığını söyledi.

Wong, “Rusya’yı Ukrayna’dan derhal çekilmeye ve Beyaz Rusya’yı bu anlamsız savaşı desteklemeyi bırakmaya tekrar çağırıyoruz” dedi. terimini kullandı.

Avustralya’nın bugüne kadar Rusya-Ukrayna savaşında Rusya’yı destekledikleri gerekçesiyle 1100’den fazla Rus kişi ve kuruluşuna yaptırım uyguladığı söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu