Haber

Aynı anda iki üniversite okuyabilir misiniz? Aynı anda iki üniversite nasıl seçilir? Bir üniversiteyi bitirmeden ikinci bir üniversite okumak mümkün mü?

Daha önce bir lisans veya önlisans programına yerleşen ve ilk kez üniversite öğrencisi olacak milyonlarca adayın aklına takılan bir soru, iki üniversiteyi aynı anda okumak mümkün mü? Cevabı buldu. Detaylar burada…

AYNI ANDA İKİ ÜNİVERSİTE OKUYABİLİR MİSİNİZ?

Aynı anda iki resmi lisans veya iki resmi önlisansta okunamaz. Ancak bir lisans ve bir önlisans iki kısım halinde okunabilir. Biri uzak veya açık, biri resmi. Diğer bir deyişle, aynı anda iki resmi lisans derecesi veya aynı anda iki resmi önlisans derecesi okumak mümkün değildir.

AYNI ANDA İKİ ÜNİVERSİTE NASIL TERCİH EDİLİR?

Yükseköğretim Genel Kurulu’nun 19/12/2013 tarihli ÖSYS Yönergesinde yer alan yükseköğretim programlarında aynı anda iki resmi önlisans veya iki lisans programına kayıt yaptırılarak öğrenimlerine devam edilemeyeceğine ilişkin kararı uyarınca, bu beyana uyan adaylar, hâlihazırda kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiği kesilmedikçe yerleştirildikleri yükseköğretim programına kayıt yaptıramazlar. ÖSYS tercih ve yerleştirmelerinde rastgele bir programda. Yukarıdaki açıklamalara istinaden lisans ve önlisans eğitimi bire bir alınabilir.

haber-guney.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu