Haber

DBP Eş Genel Başkanı Bayındır’a 15 yıla kadar hapis

Diyarbakır’da 23 Aralık’ta partisinin 14 il eşbaşkanı ile birlikte gözaltına alınan ve Amed İl Eş Başkanı Hayrettin Altun ile birlikte tutuklanan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır hakkında dava açıldı. İddianamede, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Bayandır hakkında Firar, Hafız, Ezel kod adlı gizli tanıklar ile Birdal Erol ve Kezban Kuday ile bağlantılı olarak soruşturma başlatıldığı belirtildi.

İddianamede “Bayındır hakkında 3 gizli, 2 açık tanık neden koordinasyonsuz bir şekilde aynı anda ifade vermek istedi” sorusuna yanıt yok. tezine paraleldir. İddianamede Firar kod adlı gizli tanık, DBP ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) KCK’nin “bağımsız Kürdistan” hayali kurmayı hedeflediğini iddia ettiğini belirterek, “DBP il binası, Diyarbakır il merkezi, şimdilerde KCK’nın Diyarbakır vilayet merkezi olduğu suçlamasıyla kullanılıyor.

KONGREYE KATILIM

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Gizli tanık Ezel’in soruşturma sürecinde verdiği ve iddianameye konu olan ifadesinin, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün talimatıyla HDP Amed İl Teşkilatı önünde oturan grubun iddiasıyla örtüşmesi dikkat çekti. İçişleri Bakanlığı’nın “çocuklarını HDP’nin dağa gönderdiği” iddiasıyla. İddianamede Ezel’in BDP ve HDP’nin “örgüte alet olduğu” ifadesine yer verildi. İddianamede Ezel’in 2 partinin liderlerinden bazılarının isimlerini verdiği ve onları “örgüte üye yaptırmakla” suçladığı belirtilirken, Bayındır hakkında soruşturmanın FETÖ ile birlikte başlatıldığı ifade edildi. Söz konusu tanıkların ifadelerine göre, Ezel’in ifadesi hem açık hem de örtülü olarak sadece Bayındır hakkındaydı. Bayındır hakkında doğrudan ifadesi bulunan gizli tanık Ezel, Bayındır’ın Kamu Emekçileri Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’ndan sorumlu olduğunu iddia etti.

Bayındır’ın kentte basın açıklaması, toplantı, miting ve siyasi partiler arası görüşmelerden oluşan 14 eyleme örgütün talimatları doğrultusunda ve çağrılarla katılmakla suçlandığı iddianamede ilk hareket Tevgera Jinên oldu. kuruluşun kontrolünde internet siteleri ve basın aracılığıyla yapılmıştır. Nedeni belirtilmeyen Azadi’nin (TJA) 2 Ekim 2020 tarihli basın açıklaması olarak yer aldı. Bunu yasal zorunluluk olan FED kongresine katılması izledi. İddianamede yer alan ve yasaklama kararı bulunmayan Bayındır’ın diğer eylemi ise Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasına yönelik açıklamalara katılması oldu.

‘SEÇİLMİŞ BELEDİYE BAŞKANLARINI KUTLANDI’

Bayındır, HDP’nin kapatılması için açılan davada partisinin örgütlediği ve iddianamede “sözde” olarak nitelendirilen Kürdistan İttifakı’nın yaptığı açıklamayla da suçlandı. İddianamede, Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Leyla Güven’in tutuklanmasına yönelik protesto, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sincar’ın katılımıyla düzenlenen istişare toplantısı, İdlib’deki çatışmalara ilişkin açıklama, HDP Gençlik Meclisi 3. Olağan Genel Kurulu , 2019 seçimlerinde seçildi. İddiaların ortasında 103 kişinin DAİŞ tarafından katledildiği Ankara Tren Katliamı’na ilişkin belediye başkanlarının kutlamalarına katılım ve KESK’in açıklaması yer aldı.

İddianamede Bayındır’ın görüşmeleri “örgütsel olarak değerlendirilebilecek bir görüşme” olarak nitelendirilirken, Keskin Bayındır’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İmralı’nın kapılarını açın direnişe güç verin, direnişe güç verin. 29 Kasım 2021 ve 14 Haziran 2021 tarihlerinde tecride karşı bir ses, bir münafık”.

‘İNSANLARDAN NEFRET ETMEK İÇİN EĞİTİM VERDİ’

“Özetle, Ezel isimli gizli tanığın zanlıyla ilgili ifadelerinde, zanlının KESK’e bağlı Eğitim Sen’de sorumlu düzeyde faaliyet gösterdiği, PKK’ya halk desteği sağlamak, propaganda yapmak, PKK’yı tahrik ve tahrik amacıyla eğitimler verdiği” ifadelerine yer verildi. Halkı devlet aleyhine, KCK örgütü ile Eğitim Sen arasında köprü vazifesi görmek üzere “Gördüğünü gördüğünü beyan ettiği ve ideolojik eğitimler verdiği” ifadelerinin yer aldığı iddianamede, video tespit raporu ve bilirkişi raporu dosyanın tamamı kapsamında değerlendirildiğinde, Bayındır’ın örgütle organik bağ kurduğu ileri sürüldü.

15 YILA KADAR HAPİS

Bayındır’ın örgütün hiyerarşik yapısı içinde hareket ettiği, etkinliklere ve toplantılara katıldığı ve bu şekilde “örgüte üye olmak” kabahatini işlediğinin ileri sürüldüğü iddianamede, Bayındır’ın cezalandırılması talep edildi. 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar değişen hapis cezaları.

Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde iddianame kabul edildi ve ilk duruşma 22 Mart’a ertelendi. (HABER MERKEZİ)

habergulagac.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu