Ekonomi

Dijital tarım ile çiftçiye önemli tasarruf

ANTALYA (İGFA) – Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin tarımsal üretimi iyileştirmek ve çiftçileri yeni teknolojilerle buluşturmak amacıyla başlattığı Dijital Tarım Projesi artarak devam ediyor.

Seralarda havanın sıcaklığı ve nemi anlık olarak izlenebilmekte ve raporlanabilmektedir. Demre ve Kaşlı üreticilerine dijital sensör dağıtımı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından Kaş’ta Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Ziraat Odası üyesi 35 üreticiye sensörler verildi. Demre’de 25 kooperatif üyesine dijital sensörler teslim edildi. Beymelek Sulama Kooperatifi Lideri Ergün İnceoğlu, kooperatif olarak Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduklarını belirterek, “Evleri seralarına uzak olan arkadaşlarımız için bu sensörleri istedik. Bu sistem sayesinde arkadaşlarımız don ve don dönemlerinde seralarındaki sıcaklık ve nem değişimlerini evlerinden takip edebilecekler.”

Beymelek Sulama Kooperatifi üyesi Sami Özek de serasının evinden uzakta olduğunu belirterek Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Özek, “Soğuk havalarda her saat başı seraları kontrol etmemiz gerekiyor. Ev ile sera arasında sürekli gidip geliyoruz. Şu anda seralarımızı bu cihazla evden kontrol edeceğiz. Artık tebligat geleceği için don korkumuz olmayacak. Tebligat gelince seraya gidip sobayı yakacağız” dedi.

Demreli üreticisi Gonca Güngör de sistem sayesinde sera ile ev arasında gidip gelmek zorunda kalmayacakları için yakıt tasarrufu sağlayacaklarını söyledi. Himmet Güngör, “Dijital sensörle daha çok vakit geçireceğiz. Ailemize ve çocuklarımıza daha fazla zaman ayırabileceğiz.”

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak dağıtılan ve seralara yerleştirilen akıllı takip cihazları, özellikle donlu günlerde ve seranın neminin yükseldiği günlerde cep telefonlarına gönderilen bildirimle çiftçileri uyarıyor. Sistem, seralarda ısı değişiminden kaynaklanan eser kayıplarını önlemenin yanı sıra üreticilerin seralarını konutlarından izlemesine olanak tanıyarak seralarda don olaylarının önüne geçmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu