Haber

Milletvekili Karaman, hızlı tren ve tünel projelerini Plan ve Bütçe Komisyonu’na getirdi.

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, Erzincan’da planlanan ve yapımı devam eden kıymetli projelerin son durumunu Plan-Bütçe Komisyonu’na sordu.

Komisyonun yanıtlarına ilişkin Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, statüsü kamuyu ilgilendiren yatırımlarla ilgili şu açıklamayı yaptı;

“Ankara-Sivas-Erzincan-Erzincan-Erzurum-Kars hızlı tren hattının yatırım programında yer alan Sivas-Erzincan kesiminin kalan kısmının da ihaleye çıkarılmasını temenni ettiğimizi Plan Bütçe Komisyonuna ilettik. mümkün olur olmaz.

Yatırım programında yer alan Sivas-Erzincan hızlı tren projesinin Sivas-Zara bölümünde altyapı imalat çalışmalarının devam ettiği, Zara-Erzincan bölümünde proje çalışmalarının tamamlandığı, planlar doğrultusunda çalışmalar devam edecek.

Kızıldağ, Sakaltutan, Ahmediye Tünelleri

Ulaşımdaki eksikliklerimizin temellerinden olan Kızıldağ, Sakaltutan ve Ahmediye Tünellerinin yapılmasıyla kışın yol kapanmalarının önüne geçileceğini komisyona anlattık. Erzincan-Kemah-İliç yolunun bir an önce tamamlanması gerektiğini ve yapımı devam eden Erzincan-Başköy-Çayırlı yolunun da tamamlanması gerektiğini ilettik.

Komisyondan aldığımız cevap neticesinde “Kızıldağ Tünel ve Bağlantı Yolları, D-100 (TETEK) Doğu-Batı Aksı, Sivas-Erzincan yolu üzerinde Kızıldağ Geçidi üzerinde bulunan toplam uzunluğu 8.660 m ( – Erzincan-Gümüşhane yolu üzerindeki Sakaltutan Geçidi’nde yer alan toplam uzunluğu 10.963 m (2×8.780 m) tünel ve 2.183 m bağlantı yolu olan 6.440 m çift tüp tünel, 2.220 m bağlantı yolu) Sakaltutan Tüneli ve Bağlantı Yolları (2×6.315 m) tünel ve 10.115 m tünel Temas yolu dahil toplam uzunluğu 16.430 m olan Ahmediye Tüneli ve Bağlantı Yolları hazırlık çalışmalarının devam ettiğini, Erzincan-Kemah-Ilıç Yolu projesinin tamamlandığını öğrendik. tamamlanarak ileride yatırım programına alındıktan sonra üretim ihalesine çıkılacaktır.

Erzincan-Başköy-Çayırlı Yolu’nda ise çalışma programı doğrultusunda çalışmaların devam ettiği ve yolun 2024 yılında tamamlanmasının beklendiği cevabını aldık.” – ERZİNCAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu